
Павліченко Олександр Анатолійович
Oleksandr Pavlichenko
З 18 квітня 2025 року – заступник Міністра енергетики України з питань європейської інтеграції (розпорядження Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2025 року № 361-р).
Олександр Павліченко має значний досвід у сфері міжнародної діяльності, державної служби, дипломатичної роботи та підготовки міжнародних документів.
Закінчив факультет міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, здобув кваліфікацію спеціаліста з міжнародного права, референта-перекладача з англійської мови.
Професійну діяльність розпочав у 1997 році в Міністерстві зовнішніх економічних звʼязків і торгівлі України, де опікувався міжнародно-правовими аспектами торгівлі та інвестицій, а також питаннями адаптації законодавства України у сфері зовнішньоекономічної діяльності до європейських норм.
З 2000 по 2015 рік (за винятком нетривалого періоду роботи в Адміністрації Президента України у 2008-2010 роках) перебував на дипломатичній службі. Працював у центральному апараті Міністерства закордонних справ, а також у дипломатичних представництвах України у США (Вашингтон) та при ООН (Нью-Йорк).
У 2014 році, під час початку збройної агресії Росії проти України, представляв Україну в Генеральній Асамблеї та Раді Безпеки ООН. Брав участь у роботі експертної групи друзів України в ООН, зокрема в розробленні проєкту резолюції Генеральної Асамблеї ООН «Територіальна цілісність України». У межах 69-ї сесії Генеральної Асамблеї обирався заступником Голови Спеціального комітету з удосконалення Статуту ООН і посилення ролі Організації.
Після повернення в Україну 2015 року зосередився на приватній юридичній практиці. Був членом міжнародної команди юристів, яка представляла інтереси України у справах проти росії, що розглядаються Міжнародним Судом ООН та міжнародним арбітражем, створеним у рамках Конвенції ООН з міжнародного морського права.
З 2020 і до березня 2025 року очолював Державну службу експортного контролю України. За період роботи під його керівництвом втілено в життя важливі ініціативи. Зокрема – вперше впроваджено електронну систему експортного контролю Stratlink, що істотно спростила процедури для бізнесу та підвищила ефективність роботи Служби, розроблено євроінтеграційний законопроєкт у сфері експортного контролю, оперативно адаптовано процедури Служби для належного забезпечення Сил оборони зброєю та військовою технікою в умовах воєнного стану. Запроваджено політику прозорості та відкритості, зокрема канали комунікації з громадянами та інструменти зворотного зв’язку.