Інтеграція у європейську електромережу ENTSO-E

16 березня 2022 року відбулася одна з ключових подій української енергетики: національна енергосистема об’єдналася з європейською мережею операторів системи передачі електроенергії ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity).

На енергетичній карті Україна вже стала членом Європейського Союзу.

В межах підготовки до інтеграції з ENTSO-E, українська енергосистема, яка з часів СРСР була пов’язана з енергосистемами росії та білорусі, вийшла в запланований ізольований режим роботи 24 лютого 2022 року, за декілька годин до початку війни.

Очевидно, що одним із планів росії було виведення з ладу української енергосистеми і  зрив синхронізації з ENTSO-E. Російські окупаційні війська захопили Запорізьку АЕС, Каховську ГЕС, зруйнували Охтирську ТЕЦ, постійно обстрілювали енергетичну інфраструктуру. Українським енергетикам доводилося ремонтувати пошкоджені лінії одразу після завершення боїв; часто - багато разів усуваючи пошкодження на одних і тих же ділянках.

Але українська енергосистема вистояла. Ми мали працювати в ізольованому режимі 3 дні – але працювали 21 день, довівши українцям і нашим європейським партнерам надійність та стійкість національної енергетичної системи. Це відкрило шлях до її об’єднання з ENTSO-E, яке відбулося на рік раніше запланованого.

З 30 червня розпочався перший експорт електроенергії з України до Європи після синхронізації. При цьому обсяги експорту поступово збільшуватимуться після щомісячної оцінки ENTSO-E впливу на європейську енергосистему. З 30 липня обсяги експорту зросли в 2,5 рази від початкового, українська електроенергія постачається у Румунію та Словаччину (по 125 МВт).

Також Україна експортує близько 210 МВт у Польщу. Меморандум, підписаний міністрами енергетики Україна і Польщі, передбачає продовження співпраці щодо збільшення пропускної спроможності міждержавних перетинів. В перспективі експорт може зрости до 1 ГВт.

Ще 200 МВт експортується з України у Молдову.
Сумарно обсяги експорту електроенергії з України складають 660 МВт. Технічно українська енергосистема зараз може забезпечити до 1690 МВт потужності для експорту. Після здійснення додаткових технічних заходів пропускна спроможність для продажу електроенергії за кордон може зрости до 6 ГВт.

Синхронізація з ENTSO-E посилює енергетичну безпеку України і всього регіону. Українська електроенергія вже допомагає Європі позбутися залежності від російських енергоносіїв, зменшуючи використання газу у виробництві електричної енергії.

Синхронізована робота енергосистем України та Європи сприятиме досягненню кліматичних цілей Європейського Союзу. Адже вже сьогодні український енергетичний мікс на 70% складається з електроенергії, що вироблена без вуглецевого сліду – потужностями атомної та відновлювальної генерації.

Україна отримала безпрецедентний досвід управління енергосистемою під час війни, який, завдяки об’єднанню з ENTSO-E, збільшить компетенції та ефективність європейських операторів системи передачі.

Наступним кроком після технічної синхронізації енергетичних систем України і континентальної Європи є синхронізація європейського та українського енергоринків.