Перейти до основного вмісту

Інтеграція у європейську електромережу ENTSO-E

16 березня 2022 року відбулася одна з ключових подій української енергетики: національна енергосистема об’єдналася з європейською мережею операторів системи передачі електроенергії ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity).

На енергетичній карті Україна вже стала членом Європейського Союзу.

У межах підготовки до інтеграції з ENTSO-E, українська енергосистема, яка з часів СРСР була пов’язана з енергосистемами росії та білорусі, вийшла в запланований ізольований режим роботи 24 лютого 2022 року, за декілька годин до початку війни. Очевидно, росіяни прагнули зірвати нашу синхронізацію з ENTSO-E. Та попри захоплення військовими рф Запорізької АЕС, Каховської ГЕС, руйнування Охтирської ТЕЦ і постійні обстріли енергетичної інфраструктури, українська енергосистема вистояла. Ми мали працювати в ізольованому режимі лише 3 дні, але працювали в сім разів довше. За 21 день ізольованої роботи українська енергосистема довела нашим європейським партнерам свою надійність та стійкість. Це відкрило шлях до її об’єднання з ENTSO-E 16 березня 2022 року – на рік раніше запланованого.

30 червня 2022 розпочався перший експорт електроенергії з України до Європи після синхронізації. За результатами щомісячної оцінки ENTSO-E впливу на європейську енергосистему, обсяги експорту поступово збільшувалися. З 30 липня експорт зріс вже в 2,5 рази від початкового – українська електроенергія постачалася в Румунію та Словаччину (по 125 МВт). Також Україна експортувала близько 210 МВт у Польщу. Ще 200 МВт експортувалося з України у Молдову.

Синхронізація з ENTSO-E посилила енергетичну безпеку України і всього регіону. Українська електроенергія допомагала Європі позбутися залежності від російських енергоносіїв, зменшуючи використання газу у виробництві електричної енергії.

Експорт української електроенергії в Європу припинився 11 жовтня 2022 року – на наступний день після першої масованої російської атаки на об’єкти енергетичної інфраструктури України. Це був вимушений крок, всі потужності генерації спрямувались на внутрішні українські потреби.

Наступним кроком після технічної синхронізації української енергосистеми з європейською є інтеграція наших енергетичних ринків. Україна та ЄС плідно працюють у цьому напрямку, зокрема, у 2022 році під час головування України в Energy Community, були схвалені відповідний Регламент і Дорожня карта, що забезпечує можливість повної інтеграції українського та європейського енергоринків.