Розвиток водневої енергетики вже став частиною європейських політик у питаннях енергетичного переходу та досягнення кліматичної нейтральності, сталої енергетики та посилення енергетичної безпеки.
Роль водню також зростатиме у зв’язку з повною відмовою України та прискореною відмовою Європейського Союзу від російських енергоресурсів.
Очікується, що водень трансформує економіку в чотирьох основних сферах застосування: транспорт, промисловість, енергетика та комунальні послуги. Сюди входить промислове виробництво водню, його зберігання, транспортування та постачання електроенергії, екологічно чиста енергія для будівель, а також опалення й охолодження.
Україна є одним із пріоритетних партнерів ЄС у майбутній водневій економіці. У 2021 році Міністерство енергетики України приєдналося до Європейського альянсу чистого водню. Також до Альянсу приєдналися АТ «НАЕК «Енергоатом» та ТОВ «Оператор ГТС України».
Ми маємо необхідні спроможності для виробництва водню – як для внутрішнього споживання, так і для експорту. Це електроенергія, яка не залишає вуглецевого сліду (атомна та відновлювальна генерація) і розвинена газотранспортна система, що сполучена з Європейським Союзом.
Наразі досліджується потенціал України щодо виробництва трьох кольорів водню: «блакитного» з природного газу, «зеленого» з використанням ВДЕ та «рожевого» з атомної енергії. Основою національної стратегії вибору технологій виробництва водню мають бути два основних критерія – вуглецевий слід на всьому життєвому циклі та конкурентна вартість виробництва.
Також вивчаються можливості використання національної ГТС для транспортування водню до Європи. Переобладнання газотранспортної мережі та сховищ для зберігання водню дозволить Україні зберегти своє значення як країни-транзитера енергоресурсів у ХХІ столітті.
У листопаді 2023 року Європейська Комісія ухвалила перший список проєктів спільного інтересу (PCI) і проєктів взаємного інтересу (PMI), який повністю відповідає цілям Європейського зеленого курсу.
Зазначені ключові транскордонні інфраструктурні проєкти сприятимуть досягненню Євросоюзом своїх амбітних енергетичних і кліматичних цілей. Проєкти отримають переваги від спрощених дозвільних та регуляторних процедур, а також зможуть отримати фінансову підтримку ЄС відповідно до програми Connecting Europe Facility (CEF).
Слід зазначити, що до списку проєктів взаємного інтересу включено проєкт Центрально-Європейського водневого коридору – маршрут для транспортування водню з України до Словаччини, Чехії, Австрії та Німеччини (далі – проєкт водневого коридору).
Даний проєкт водневого коридору має важливе значення для забезпечення майбутнього імпорту «зеленого» водню з України в значних обсягах до ЄС, як це передбачено Водневою стратегією ЄС до 2050 року, де визначено Україну одним з основних партнерів в частині імпорту водню до ЄС.
Додатковою перевагою цього проєкту є створення можливості для виробників відновлюваної енергії в Україні розширити свій ринок збуту. Україна має значний потенціал у виробництві електроенергії з відновлюваних джерел енергії. На жаль, значна частина виробленої електроенергії не може бути подана в електромережу через технічні обмеження. Проте, ця електроенергія може бути використана для виробництва «зеленого водню» з метою його подальшого експорту до ЄС.
Проєкт водневого коридору, що з українського боку реалізується оператором газотранспортної системи ТОВ «Оператор ГТС України», може стати одним з ключових проєктів розвитку альтернативної енергетики в рамках післявоєнної відбудови України.
У зв’язку з оновленням європейського законодавства та стратегічних документів держав-членів ЄС у сфері водневої енергетики, у січні 2024 року при Міністерстві енергетики України було створено міжвідомчу Робочу групу з розроблення проєкту Стратегії розвитку водневої енергетики в Україні на період до 2050 року. До складу зазначеної Робочої групи увійшли представники органів державної влади, наукових установ, державних підприємств, профільних асоціацій, експерти у сфері водневої енергетики та народні депутати України. За підсумками діяльності Робочої групи було розроблено проєкт Водневої стратегії України на період до 2050 року. Документ містить актуальні дані про розвиток водневої енергетики у світі, класифікації водню та аналіз міжнародного законодавства. Проєкт Стратегії розроблявся з урахуванням пропозицій учасників ринку та наукових установ та містить план її реалізації.
З метою ефективної інтеграції національного водневого ринку до ринку Європейського Союзу, Міненерго максимально сприятиме співробітництву українського бізнесу з міжнародними партнерами, створюватиме необхідну регуляторну базу і систему сертифікації продукції, які відповідають європейським стандартам.