Розбудова розподіленої генерації
Щоб енергосистема України була стійкішою в умовах постійних російських атак, Уряд стимулює розбудову розподіленої генерації - системи виробництва і передачі електроенергії, яка налічує багато невеликих локальних енергообʼєктів, розташованих по всій Україні.
У розподіленій генерації комбінуються різні джерела енергії: газопоршневі установки, газові турбіни, сонячні панелі та акумулятори, вітряки, когенерація. А головне – споживачі залучаються до виробництва енергії, встановлюють власні генерувальні установки.
Завдання Уряду в розбудові розподіленої генерації - забезпечити людей та бізнес доступними фінансовими ресурсами для придбання енергетичного обладнання та максимально спростити процедури, пов’язані із будівництвом, введенням в експлуатацію та підключенням об’єктів генерації до мереж.
Доступні програми фінансування
Уряд розширив дію програми “Доступні кредити 5-7-9” на придбання енергетичного обладнання, запровадив нові програми фінансової підтримки для домогосподарств, ОСББ, житлових кооперативів, бізнесу, встановив спеціальні умови для державних та комунальних підприємств.
Як розібратись у державних фінансових інструментах для підвищення енергоефективності та вибрати відповідне кредитне рішення?
Пропонуємо невеликий путівник, що допоможе розібратись, яке рішення найбільше підійде під ваш запит, якщо ви бажаєте здобути енергонезалежність та підвищити енергоефективність свого житла чи бізнесу. Насамперед потрібно визначитись, хто саме буде позичальником і на якому рівні ухвалювати рішення.
Необхідно змонтувати сонячні панелі в приватній оселі? Забезпечити ліфтове обладнання під’їзду багатоповерхівки резервним живленням? Придбати та ввести в дію промисловий генератор чи газопоршневу станцію? Для кожного варіанту існують окремі програми.
У питаннях енергоефективності приватного будинку чи квартири – звернення та кредит будуть для громадянина в межах програми “Кредитування домогосподарств під 0%”. Якщо рішення потребує багатоквартирний будинок – потрібно поцікавитись можливостями програм «ГрінДІМ» та «Доступні кредити 5-7-9%» для ОСББ та ЖБК. Під час вивчення варіантів для енергогенерації та ефективної співпраці з державою – ознайомтесь із змістом програми «Доступні кредити 5-7-9%» для бізнесу та програми кредитування бізнесу на суму понад 150 млн.
1. Споживач визначився з потребами, що далі? Час ознайомитись із умовами обраної програми. Це можна зробити на сайті Міністерства енергетики України та на ресурсах банків-партнерів. Крім загальної інформації щодо умов кредитування, варто взяти до уваги запропоновані рішення та варіанти обладнання. Зверніть увагу, що рішення, якого ви потребуєте, може вимагати придбання додаткового обладнання, що не входить до переліку схваленого для надання кредитування.
2. Коли ви переконались, що програма підходить для розв’язання вашої проблеми – саме час для попередньої технічної консультації. Якщо шлях вирішення вашого питання не зовсім зрозумілий, ви не маєте достатнього досвіду чи уявлень про технічні характеристики потрібного обладнання – не поспішайте з остаточним рішенням. На цьому етапі варто уважно ознайомитись з наявним досвідом та застереженнями щодо використання відповідної техніки, порадитись із представником виробника чи технічним консультантом, пошукати інформацію про схожі рішення в інтернеті, обрати потенційну модель обладнання та підготувати відповідні запитання для продавця-консультанта, технічного експерта тощо.
!!! Не варто нехтувати цією можливістю, оскільки у кожному конкретному випадку може бути багато нюансів, які вплинуть на ефективність роботи обладнання чи призведуть до додаткових затрат чи монтажних робіт. Вагомими також можуть бути такі питання, як характеристики приміщення, ступінь його енергоефективності, використані матеріали утеплення, особливості здійснення технічного підключення обладнання до мережі, наявність заземлення тощо.
3. Якщо після попередньої консультації ви переконались, що пропоноване фінансове рішення вам підходить, – час для першого звернення до банківської установи. Ознайомтесь із переліком банків, долучених до співпраці з державою в цільових програмах. Оберіть один чи декілька і поцікавтесь інформацією щодо умов кредитування. Здебільшого вона представлена на сайтах. Варто також обговорити деталі з представником банку, який надішле на вашу електронну пошту чи у месенджер інформацію щодо всіх умов та відповіді на ваші питання.
!!! Звертаємо увагу, що за умовами запропонованих програм, саме в банківських установах заявителю нададуть деталізацію щодо відсоткової ставки та можливих додаткових витрат. Головне завдання держави – надати можливості громадянам, громадам та бізнесу для розв’язання проблем енергоефективності. Для цього держава розробила фінансові інструменти та передала їх банківським установам. Тому на сайті Міненерго можна ознайомитись із ключовими деталями програм, але окремі питання вирішуються банками у відповідності до законодавства та внутрішніх нормативів. Так само держава не може рекомендувати для обрання конкретні компанії чи орієнтувати споживачів на окремі бренди продукції – це залишається безумовним правом громадянина після рекомендованої технічної консультації.
3. Банк надав попередню інформацію щодо програм, споживачу зрозуміла конфігурація обладнання, що потребує фінансування, це обладнання відповідає умовам конкретної програми, що далі? Тепер можна зробити запит до обраного банку з проханням прорахувати деталі майбутнього кредиту. Такий запит до більшості банків можна зробити телефоном. Представник банку може повідомити, чи є перешкоди для укладання договору, відповісти на запитання щодо хронології виплат за кредитом, переліку документів, потрібних для угоди та призначити час зустрічі для підписання. Працівник банку також ознайомить вас із додатковими документами та довідками, що можуть знадобитись для банку – як-то довідки або інформація з державних реєстрів.
!!! Звертаємо вашу увагу, що на цьому етапі, перед підписанням документів, не завадить додаткова технічна консультація із спеціалістом та постачальником обраного обладнання та потенційним виконавцем монтажних робіт. Також рекомендується звернутись до продавця чи виробника обладнання та переконатись, що воно доступне для замовлення та буде доставлене вчасно.
5. Ви підписали договір з банком, обладнання закуплено. Не зволікайте з його монтажем та запуском. Зверніть увагу, що для дотримання угоди та дії фінансових умов обладнання має бути встановлене у визначені терміни, а на запит банку має бути надано звіт відповідно до умов фінансової програми.
!!! Проговорить це з представником банку заздалегідь, зафіксуйте для себе, скільки ви маєте часу, яка звітність потрібна, у який спосіб вона має бути надана банку. Ретельно контролюйте весь процес сплати, доставки та монтажу обладнання, щоб уникнути проблемних моментів та переплати за кредитом.
6. На будь-якому етапі участі у програмі ви можете звернутись на урядову гарячу лінію 15-49 СТРУМ, фахівці якої зорієнтують вас щодо можливих рішень та шляхів уникнення неприйнятних для споживача результатів.
7. Ви – щасливий власник обладнання, що сприяє підвищенню енергоефективності і допомогає державі та співгромадянам ощадливо споживати енергоресурси! Дякуємо за співпрацю!!!
8. Ваші сусіди та оточення мають схожу проблему та перебувають на початковому етапі її вирішення? Поділіться отриманим досвідом! При цьому, будь ласка, надавайте повну інформацію та користуйтесь офіційними джерелами.
Кредитування домогосподарств під 0%
Фінансова державна підтримка надається фізичним особам, які встановлюють у власних домогосподарствах генерувальні установки, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел. Кожен, хто бажає купити сонячні, вітрові електростанції разом із системами накопичення електроенергії, може отримати безвідсотковий кредит - держава повністю компенсує відсоткову ставку. Термін кредитування — 10 років. Сума кредиту — до 480 тисяч гривень.
Для отримання кредиту можна звернутись до АТ КБ «ПРИВАТБАНК», АТ «ОЩАДБАНК», АБ «УКРГАЗБАНК», АТ «СЕНС БАНК», АТ «КБ «ГЛОБУС». Кількість банків-партнерів програми збільшуватиметься, наразі над цим працює Фонд розвитку підприємництва.
«Доступні кредити 5-7-9» для ОСББ та ЖБК
-до 150 млн грн
-до 10 років
-під 5-7-9% річних
Хто може отримати
Малі та середні підприємства
На що гроші
купівля та встановлення сонячних панелей і/або вітряків (1–10 кВт)
установки для зберігання енергії (1 кВт⋅год на 1 кВт потужності)
будівництво газотурбінних, газопоршневих та біогазових генераційних установок
Куди звертатись
Один із 46 уповноважених банків
Урядова «гаряча лінія» з питань енергетики «СТРУМ» за номером 15-49
Важливо! Кредитна програма для ОСББ та ЖБК може застосовуватись у комплексі із програмою «ГрінДІМ»
Програма «ГрінДІМ» для бізнесу
-до 2 млн грн на сонячні станції
-до 2 млн грн на теплові насоси
-70% вартості сертифікації енергоефективності
Хто може отримати
ОСББ та ЖБК, розташовані на території України (крім тимчасово окупованих територій)
На що гроші
Купівля та встановлення сонячних електростанцій, теплових насосів, супутнього обладнання
Куди звертатись
Фонд енергоефективності: [email protected]
Урядова «гаряча лінія» з питань енергетики «СТРУМ» за номером 15-49
Для співвласників житла
-до 5 млн грн
-під 7% річних
Хто може отримати
ОСББ та ЖБК, зокрема ті, які долучені до програми ГрінДІМ
На що гроші
Купівля та встановлення сонячних електростанцій, теплових насосів та супутнього обладнання
Куди звертатись
До банків-партнерів
Банки партнери
АТ КБ «Глобус»
АТ «Сенс Банк»
Урядова «гаряча лінія» з питань енергетики «СТРУМ» за номером 15-49
«Доступні кредити 5-7-9» для бізнесу
-до 150 млн грн
-до 10 років
-під 5-7-9% річних
Хто може отримати
Малі та середні підприємства
На що гроші
купівля та встановлення сонячних панелей і/або вітряків (1–10 кВт)
установки для зберігання енергії (1 кВт⋅год на 1 кВт потужності)
будівництво газотурбінних, газопоршневих та біогазових генераційних установок
Куди звертатись
Один із 46 уповноважених банків
Урядова «гаряча лінія» з питань енергетики «СТРУМ» за номером 15-49
Кредитування бізнесу на суму понад 150 млн
Можливості для тих підприємств, які хочуть інвестувати у власну генерацію суму понад 150 млн грн. Така пропозиція доступна від 19 найбільших банків України, які надають пільгове кредитування проєктів з відновлення енергетичної інфраструктури. Сума кредитів залежно від сегменту може становити до 25 млн євро. Термін кредиту становитиме до 5 - 7 років, базова відсоткова ставка для кредитів у національній валюті в межах базового продукту: на перший рік — 13,5% річних або UIRD3M+0,5 %, починаючи з другого року — плаваюча, але не більше UIRD12M + 3%.
Пільгові кредити
-до 25 млн грн
-до 10 років
-до 9% річних
Хто може отримати
ФОПи
юридичні особи приватного, комунального та державного права власності
органи місцевого самоврядування
На що гроші
Сонячні панелі, теплові насоси, когенераційні установки, біокотельні, електротранспорт, проєкти енергосервісу та інше енергоефективне обладнання
Куди звертатись
Фонд декарбонізації України: [email protected]
Урядова «гаряча лінія» з питань енергетики «СТРУМ» за номером 15-49
Пільгові кредити для громадян
-до 480 тис. грн
-до 10 років
-під 0% річних
Хто може отримати
Власники домогосподарств до 300 м²
На що гроші:
сонячні панелі або вітряки (потужність від 1 до 10 кВт)
установки для зберігання енергії (від 1 кВт⋅год на кожен 1 кВт потужності генерації)
Куди звертатись
Подати заявку в один з уповноважених банків
Банки партнери
АТ КБ «Глобус»
АТ «Сенс Банк»
АБ «Укргазбанк»
АТ КБ «Приватбанк»
АТ «Державний ощадний банк України»
Урядова «гаряча лінія» з питань енергетики «СТРУМ» за номером 15-49
Більше обладнання для невеликих об’єктів генерації
Для підготовки до опалювального сезону 2024 - 2025 років державним і комунальним підприємствам дозволено закуповувати обладнання для генерації енергії без проведення тендерів, але із додатковим запобіжником — вимогою щодо звітування в електронній системі Pozorro.
Верховна Рада України скасувала ввізне мито та імпортне ПДВ на все енергетичне обладнання та деталі для комплектування до нього.
Спрощення процедур
Уряд оперативно спростив регуляцію будівництва, підключення до газових, теплових та електромереж. Це допоможе громадам, бізнесу та побутовим споживачам у встановленні генеруючих установок. Відтепер це можна зробити швидко та з мінімальним пакетом документів.
Будівництво та розміщення газопоршневих та газотурбінних установок
Скорочено перелік документів для будівництва та розміщення газопоршневих та газотурбінних установок, у тому числі - когенераційних. Будівництво генерації може проводитись паралельно з розробленням проєктної документації, а експлуатація може здійснюватися без сертифіката про прийняття в експлуатацію.
Не потрібно отримувати:
- відповідну містобудівну документацію,
- містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки,
- звіт про результати експертизи проєктної документації на будівництво об’єктів,
- право на виконання будівельних робіт,
- оцінку впливу на довкілля.
Не потрібно використання Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, схем теплопостачання та відведення земельної ділянки.
Приєднання до електричних мереж
Кількість необхідних документів для приєднання до електричних мереж зменшено з 7-и до 2-х, а термін видачі та погодження технічних умов скорочено з 10-и до 2-х днів.
Приєднання до газорозподільних систем
Термін надання послуги приєднання до газорозподільних систем зменшено з 3-х місяців до 1-го та зменшено кількість документів.
Приєднання до теплових мереж
З 10-и до 1-го дня скоротився і термін розгляду заяви про приєднання до теплових мереж, і термін надання проєкту договору на приєднання, зменшено кількість документів.
Оперативне та достовірне інформування населення та бізнесу
Громадяни та бізнес можуть оперативно отримати відповіді на всі питання, пов'язані з енергетикою, звернувшись на урядову «гарячу лінію» 15-49 «СТРУМ».
Консультації з енергетичних питань за номером 15-49 можна отримати безкоштовно і цілодобово:
- як посилити енергонезалежність своєї оселі або підприємства,
- про державні фінансові програми підтримки для встановлення додаткових потужностей генерації електроенергії,
- інші поточні питання щодо ситуації в енергетиці.
Урядова «гаряча лінія» з питань енергетики - один із кроків Уряду, щоб допомогти бізнесу та населенню підготуватись до надважливого осінньо-зимового періоду.
Якщо ви відчули зловживанням з боку операторів мереж щодо умов приєднання генерувальних установок, працює Гаряча лінія Держенергонагляду. За номером (044) 204 79 27 можна звернутись у разі виникнення труднощів зі спорудженням об’єктів розподіленої генерації.