Перейти до основного вмісту

Альтернативні види газового палива

Альтернативні види газового палива, зокрема біогаз, біометан та водень, є одним зі стратегічних напрямів заміщення природного газу, посилення національної енергетичної безпеки та реалізації цілей Зеленого курсу.

У лютому 2023 року, за ініціативи Міністерства енергетики України, в рамках 24 Саміту Україна – ЄС між Урядом України та Європейською Комісією підписано Меморандум про взаєморозуміння між Україною та Європейським Союзом щодо стратегічного партнерства у сфері біометану, водню та інших синтетичних газів.

Започаткування стратегічного партнерства у сфері відновлюваних газів – це важливий крок до сумісної реалізації плану REPowerEU та посилення власної економіки. Зокрема для України, швидкий розвиток сфери відновлюваних газів – це необхідний крок для перемоги, а також відновлення власного енергетичного сектору та підсилення енергобезпеки в цілому. Метою спільного партнерства вбачається поглиблення співпраці щодо просування відновлюваної енергетики в частині екологічно-чистих та сталих газів та їх деривативів, а також синхронізація зусиль щодо прискорення «зеленого» переходу власних енергетичних секторів.

Своєю чергою, Україна має найбільшу в Європі площу сільськогосподарських угідь. Переважно сировина для виробництва біометану – це відходи аграрного сектору, саме тому потенціал заміщення в Україні природного газу біометаном за попередніми оцінками становить близько 8-10 млрд м³/рік. Крім того, біометан, зберігаючи енергетичні властивості природного газу, є вуглецево нейтральним.

У жовтні 2021 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, розроблений Міненерго спільно з Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження щодо розвитку виробництва біометану. Закон визначив поняття «біометан», до того відсутнє у законодавчому полі, а також передбачив впровадження гарантій походження біометану та створення відповідного реєстру.

Закон дає змогу виробникам біометану подавати газ до газотранспортної та газорозподільчої мереж, а також використовувати його в якості моторного палива. Покликаний стимулювати виробництво та використання біометану в Україні і розширює можливості для його використання.

У березні 2024 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, розроблений за активної участі Міненерго, який розблоковує експорт біометану та сприятиме розвитку сфери в цілому.

Розвиток виробництва біометану забезпечить залучення міжнародних інвестицій в розвиток енергетичної сфери та відновлення регіонів України із використанням нових технологій, досягнення реальної енергетичної незалежності громад, регіонів та країни в цілому без шкоди довкіллю, та виконання міжнародних зобов’язань щодо декарбонізації.

Міністерство енергетики разом з іншими стейкхолдерами працює над створенням необхідних законодавчих механізмів для розвитку альтернативних видів газового палива, які дозволять реалізувати потенціал відновлюваних низьковуглецевих газів України. 

Розвиток альтернативних видів газового палива розглядається як дієвий механізм зниження імпортозалежності, скорочення викидів парникових газів та покращення екологічної ситуації, а також як спосіб виконання національних планів дій в енергетиці, міжнародних зобов’язань та створення нових робочих місць.