Відхід від енергоємної промисловості та використання викопного палива є критичним для зусиль щодо зменшення кліматичних змін – як в Україні, так і в усьому світі.
Декарбонізація є нагальною необхідністю стримати підвищення температури. У 2021 році Уряд України затвердив нову кліматичну ціль: до 2030 року скоротити викиди парникових газів на 65% порівняно з 1990-м. Це стало нашим оновленим національно визначеним внеском до Паризької угоди.
У 2020 році була оголошена Національна програма трансформації вугільних регіонів, яка включає проєкт реформи вугільної індустрії. Її метою є зниження обсягів використання вугілля в енергетиці, диверсифікація економіки вугільних регіонів, створення нових точок економічного зростання та заміщення надходжень від вугільних підприємств.
Фундаментом програми трансформації вугільних регіонів є справедливість. Тому в її розробку безпосередньо залучені жителі вугільних регіонів – шахтарі та члени їхніх родин, місцева влада, профспілки та бізнес.
«Відмова від викопних видів палива буде відбуватися поступово та паралельно зі справедливою трансформацією вугільних регіонів. Для нас на першому місці стоїть соціальний аспект – перекваліфікувати людей, забезпечити їх робочими місцями, справедливо поставитись до ветеранів, які все життя працювали на шахтах», - заявив Міністр енергетики України Герман Галущенко.
Партнерами України виступають Велика Британія та Німеччина, які мають власний успішний досвід трансформації вугільних регіонів.
Трансформація вугільних регіонів створить нові можливості для шахтарських громад за рахунок перепрофілювання гірників, інвестицій у розвиток нових підприємств і покращення екологічних умов у регіонах.