Новий закон «Про енергетичну ефективність», що набув чинності 13 листопада 2021 року, передбачає нові правила впровадження енергоощадних технологій для бізнеса.
Завдяки цьому закону Україна повністю відмовилася від застарілих адміністративних інструментів енергозбереження і переходить до сучасних європейських практик реалізації політики енергоефективності. Зараз йде робота над:
- впровадженням енергоаудиту та систем енергетичного менеджменту;
- запровадженням національної системи моніторингу енергоефективності;
- розвитком енергосервісу;
- розвитком місцевого енергетичного планування;
- забезпеченням сталого підвищення енергоефективності кінцевого споживання енергії з встановленням цільового показника щорічного скорочення споживання енергії;
- розробкою державних цільових програм підтримки енергоефективності у різних секторах та ін.
Вже зараз відомі орієнтовні обсяги економії завдяки впровадженню енергетичного менеджменту, який дозволяє досягти без додаткових інвестицій:
- від 5 до 8% економії енергоресурсів за рахунок енергоефективної поведінки споживачів;
- до 20% скорочення енергоспоживання за рахунок налагодження енергоефективної експлуатації об’єктів.
Законом запроваджується масштабна програма впровадження smart grid технологій на державному рівні. Це дозволить операторам систем розподілу скоротити витрати в електромережах, а споживачу дасть можливість управляти власним попитом. На підставі економічної доцільності та технічної можливості будуть встановлюватися інтелектуальні системи обліку газу, електрики, тепла.
Також в Україні створені одні з найкращих серед країн Енергетичного Співтовариства умови для залучення приватних інвестицій за механізмом ЕСКО. Він передбачає, що енергосервісна компанія проводить енергомодернізацію будівель і отримує кошти за рахунок економії енергоресурсів завдяки цій модернізації. Зараз забезпечується сприяння залученню незалежних ринкових посередників (банків та інших фінансових установ), що стимулюватимуть споживачів і виконавців енергосервісу до укладення енергосервісних договорів.
Україна переймає європейську практику будівництва будівель, які споживають мінімум енергії. Так, було прийнято Концепцію та Національний план щодо поетапного збільшення кількості будинків з близьким до нульового рівнем споживання енергії (NZEB). Відповідно до Плану в найближчі п’ять років передбачається створення необхідної нормативно-правової бази, а після 2025 року - перехід до нових вимог будівництва і прийняття об’єктів в експлуатацію.