Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ) був схвалений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 № 796-р (зі змінами), Міністерство енергетики України визначено координатором виконання НПСВ.
Метою НПСВ є поступове скорочення викидів діоксиду сірки (SO2), оксидів азоту (NOx) та речовин у вигляді суспендованих твердих частинок, недиференційованих за складом, (пил) від існуючих великих спалювальних установок, номінальна теплова потужність яких становить 50 МВт і більше, а перший дозвіл на викиди або дозвіл на проектування установки видано до 01 липня 1992 року.
Оператори ТЕС, ТЕЦ і великих котелень, які розташовані на підконтрольній українській владі території і мають зобов’язання стосовно щорічного планового скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, попри воєнний стан та постійні ракетні російські атаки, у 2024 році продовжили виконання взятих зобов’язань та здійснили емісію у повітря 33,9 тис. т пилу, 162,3 тис. т SO2 та 34,1 тис. т NOx, що відповідно на 21,1 %, 28,4 % та 48,7 % менше дозволених у минулому році граничних обсягів.
Виконання НПСВ залишається для Міненерго одним із пріоритетних завдань реформування паливно-енергетичного комплексу з метою європейської інтеграції України, реалізації Цілей сталого розвитку ООН та Європейського зеленого курсу.
Довідково.
Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок, схвалений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2017 року № 796-р, є програмним документом Уряду, спрямованим на поступове зменшення викидів шкідливих речовин у повітря та реалізацію інвестиційних проєктів зі встановлення обладнання для очищення відхідних газів відповідно до європейських нормативів, визначених Директивою 2010/75/ЄС «Про промислові викиди (інтегрований підхід до запобігання забрудненню та його контролю)».
Оператори великих спалювальних установок, включених до додатку 2 до НПСВ, мають протягом строку дії документа забезпечити зменшення викидів пилу у 40 разів, діоксиду сірки – у 20 разів та оксидів азоту – у 4 рази порівняно із рівнем викидів 2018 року.
