Європа має бути готова до будь-яких дій з боку росії, що прагне збереження свого геополітичного впливу – Герман Галущенко

23 вересня 2022, 15:11

У ході робочого візиту до Піттсбуругу, США, міністр енергетики України Герман Галущенко взяв участь у панелі високого рівня «Перехід до чистої енергії як імператив національної безпеки» в рамках Глобального форуму щодо чистої енергії (Global Clean Energy Action Forum). У дискусії взяли участь генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, другий міністр торгівлі та промисловості Сінгапуру Тан Сі Ленг, керівник з питань сталого розвитку компанії Franklin Templeton Енн Сімпсон.

Герман Галущенко наголосив, що якнайшвидша відмова від російських енергоносіїв та перехід на чисту енергію – це запорука безпеки та незалежності держав. Адже росія використовувала і продовжує використовувати викопне паливо не лише в комерційних цілях, а й з метою політичного тиску на країни Європи та світу.

«Зараз росія перекриває поставки газу до Європи, штучно підвищуючи ціни. І ця залежність вартує не лише грошей. Для України вона коштує життів наших громадян. Тому це більше ніж питання екології, це більше, ніж питання ціни на електроенергію. Це питання безпеки і незалежності для всіх країн Європи», - зазначив міністр.

Він нагадав, що Україна має значний досвід енергетичної війни з росією, чи не з самого початку історії незалежності. Раптово перекриваючи постачання енергоносіїв в Україну, росія торгувалася не лише за комерційну вигоду, а за політичний вплив. Міністр зауважив, що це питання піднімалося в дискусіях з європейськими і світовими лідерами задовго до повномасштабної військової агресії росії 24 лютого 2022 року.

Герман Галущенко підкреслив, що до початку вторгнення росії в Україну Європа значною мірою залежала від російських енергоносіїв. Експорт росії до Європи в 2021 році становив: близько половини від загального експорту з рф нафти та нафтопродуктів, 74% від загального експорту природного газу, 32% від загального експорту вугілля. 

«росія піде на будь-які кроки, втрачатиме кошти, аби не втратити можливість політичного тиску. Зараз вона просто спалює свій газ, аби спровокувати значне зростання цін в Європі. Саме тому Європі і світу необхідно якнайшвидше відмовитись від російського викопного палива, адже ми маємо бути готові до будь-яких дій з боку росії», - наголосив Герман Галущенко.