Енергетичний перехід - це не лише перехід до відновлюваних джерел енергії, але також до більш усвідомленого й заощадливого використання енергії.
На цьому наголосив заступник міністра енергетики з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков під час форуму RENPOWER UKRAINE INVESTORS 2022.
«Україна має стати енергоефективною нацією, без цього немає майбутнього. Реформи і зміни в енергетиці без змін поведінки енергоспоживання неможливі. Загальносвітова тенденція до збільшення доступності електричної енергії має супроводжуватися заходами з підвищення енергоефективності», - сказав він.
Україна вже зробила низку кроків, які допомагають зменшувати споживання енергії. Впроваджується система енергетичного маркування та нові європейські вимоги до екодизайну, запроваджено сертифікацію енергоефективності будівель, перезавантажено роботу Фонду енергоефективності.
«Крім того, реалізація програми Президента України «Велика термомодернізація» дозволить українцям значно заощадити витрати на електроенергію та тепло. А державі - зробити ще один крок до енергонезалежності», - зазначив Ярослав Демченков.
Він також нагадав, що останнім часом намітилася впевнена тенденція до зростання частки ВДЕ в об'єднаній енергосистемі України. У 2019 році частка вітрових і сонячних станцій у структурі виробництва електроенергії становила 3,3%. Вже у 2020 вона зросла вдвічі – до 6,8%.
«У 2021 році частка ВДЕ в об'єднаній енергосистемі України досягла 13,4% . Разом з атомними потужностями це дає 70% електроенергії без вуглецевого сліду в енергетичному міксі України. Подальший розвиток безвуглецевої генерації, систем балансування та маневровості стануть визначальними для трансформації енергетичного сектору», - підкреслив Ярослав Демченков.
Заступник міністра енергетики наголосив, що Україна поділяє цілі Європейського зеленого курсу і розробляє нову Енергетичну стратегії на період до 2050 року, орієнтовану на здійснення зеленого енергетичного переходу та модернізації енергетичної інфраструктури.
«Консерватизму немає місця в енергетиці, бо час не стоїть на місці. Ми переконані, що наші цілі щодо вуглецевої нейтральності цілком реальні, і Україна стане однією з передових держав на шляху декарбонізації. Міжнародні інституції прогнозують, що поступово відновлювальні джерела енергії та атомна енергетика витіснять використання викопного палива і це також неминуче й для нашої країни», - резюмував Ярослав Демченков.