Уряд запровадив нові рішення для зміцнення енергонезалежності, реагуючи на виклики, що постали перед енергосистемою країни через російські атаки. Тепер усі охочі можуть скористатися цими можливостями, щоб підвищити свою автономність і стати більш енергонезалежними.
Найактуальніші питання з енергозабезпечення спільної власності, які можуть постати перед мешканцями багатоповерхівки:
- Функціонування систем водопостачання й опалення
- Освітлення сходових клітин, коридорів та місць загального користування
- Робота ліфтів
Звертаємо увагу, що на багатоповерхові будинки, як і на приватні, можна встановлювати сонячні електростанції – систему панелей, які вбирають та акумулюють сонячну енергію впродовж світлового дня та за допомогою інверторів перетворюють її на перемінний струм для побутового використання. Найбільш ефективними вони є для забезпечення автономного освітлення під’їздів та сходових клітин, відеоспостереження, домофону, роботи насосів водопостачання та теплопункту.
Оснащувати ліфти резервним живленням і з практичного, і з фінансового погляду варто в будинках, вищих за дев'ять поверхів. Один із варіантів рішення - акумуляторне джерело безперебійного живлення (ДБЖ), допоможе ліфту працювати до 15 хвилин після відключення, щоб запобігти екстреній зупинці та дістатися потрібних поверхів. Також для підтримки роботи ліфтів можна використати генератор за наявності умов для його безпечної експлуатації.
Придбати енергообладнання для багатоквартирного будинку та компенсувати значну частину витрат можна за допомогою урядових кредитних програм «Доступні кредити 5-7-9%» та «ГрінДім», які орієнтовані саме на об’єднання співвласників - ОСББ та ЖБК.
За допомогою програми «Доступні кредити 5-7-9%» ОСББ та ЖБК можуть отримати кредит в одному з уповноважених банків у розмірі до 5 млн гривень під 7% річних. За ці кошти можна придбати та встановити сонячні панелі, інвертори, системи зберігання електроенергії та інше допоміжне обладнання.
За умовами програми «ГрінДІМ» держава через Фонд енергоефективності компенсує до 70% вартості обладнання сонячних електростанцій та/або теплових насосів, придбаних ОСББ та ЖБК: до 1 млн грн на встановлення сонячних електростанцій (СЕС), до 2 млн грн – на теплові насоси, до 3 млн грн – якщо одночасно встановлюється СЕС і тепловий насос.
Обидві програми можуть використовуватися як окремо, так і в комплексі. Наприклад, ОСББ бере пільговий кредит на закупівлю необхідного обладнання під 7% річних, його встановлюють і запускають в роботу, після чого держава компенсує 70% вартості, яка покриває витрати мешканців і частину кредитних зобов’язань.
Детальніше з пільговими кредитними програмами та їх умовами можна ознайомитись тут
Важливо розуміти, що будь-який варіант резервного живлення не зможе забезпечити електроенергією всі потреби мешканців будинку. Але безперебійна робота критичних вузлів зроблять будинок набагато комфортнішим та безпечнішим.