Міністр енергетики України Герман Галущенко провів тристоронню зустріч із генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі та генеральним директором з питань політики та безпеки Міністерства Європи та закордонних справ Франції Фредеріком Мондоліні у Парижі.
Сторони обговорили взаємодію для забезпечення ядерної безпеки та підтримки стійкості української енергосистеми в умовах російських атак на об’єкти енергетичної інфраструктури України.
Герман Галущенко наголосив, що росія продовжує прицільно обстрілювати українські енергетичні об’єкти, що створює загрози не тільки для стабільного електропостачання цивільного населення, але й критичної інфраструктури, зокрема АЕС.
«Навіть якщо вони не атакують напряму АЕС, але завдають удару по підстанції, яка забезпечує передачу електроенергії, виробленої на АЕС, – це також ядерна загроза. Міжнародна спільнота повинна відреагувати на такі загрози і не дозволити росіянам продовжувати ці ігри з блекаутами атомних станцій», – зазначив міністр.
Герман Галущенко наголосив, що атомна генерація є базовою в українському енергоміксі – АЕС виробляють до 60% електроенергії в країні: «Ми провели успішну ремонтну кампанію і в рамках підготовки до проходження зими вже включили в роботу всі 9 енергоблоків АЕС, що перебувають під нашим контролем. І надзвичайно важливо забезпечити стабільну роботу і безпечну експлуатацію атомних електростанцій в умовах постійних російських атак».
У цьому контексті обговорювалася важливість роботи моніторингових місій МАГАТЕ на українських підстанціях, які є критичними для АЕС.
Рафаель Гроссі зауважив, що Агентство підтримує зусилля України у забезпеченні ядерної та радіаційної безпеки та створення належних умов для безпечної експлуатації АЕС. Зокрема, місії МАГАТЕ вже працюють на всіх українських АЕС і Агентство розширює місії на підстанції, важливі для атомних станцій.
Представник МЗС Франції Фредерік Мондоліні з свого боку зазначив, що безпека українських атомних станцій є спільною метою, і роль МАГАТЕ у забезпеченні ядерної та радіаційної безпеки Європи в умовах значних ризиків, що існують, є незамінною. Він наголосив, що треба продовжувати робити все можливе, щоб не допустити легітимізації російської окупації. Також запевнив, що Франція продовжуватиме підтримку українського енергосектору в умовах російської військової агресії і, зокрема, з питань проходження зими.