Україна і Норвегія активізують зусилля для зміцнення двостороннього співробітництва, зокрема для розвитку децентралізованої генерації, гідроенергетики, інших джерел відновлюваної енергії та природного газу, а також братимуть участь в інституційній співпраці у сфері ядерної безпеки та захисту.
Відповідні пріоритети співпраці визначені у спільній заяві за підсумками четвертого засідання Українсько-норвезької міжурядової Комісії з питань торгівлі, бізнесу та економічного співробітництва, яке відбулося у Києві.
“Ми дякуємо Норвегії за вагому підтримку, що надається Україні від початку повномасштабного російського вторгнення. Наші країни поглиблюють співпрацю не лише у вимірі міжнародних відносин, але і у конкретних економічних проєктах.
Україна має значний потенціал розвитку в енергетичній сфері, наша національна стратегія - перетворити Україну в енергетичний хаб для Європи. І сьогодні ми обговорили з норвезькими партнерами не тільки співробітництво у галузі ВДЕ, газові питання, проблеми з ядерною безпекою та захистом, але і співпрацю між нашими країнами в інших економічних напрямках, зокрема на рівні бізнесів. Дуже важливо, що норвезький бізнес вірить в Україну, в наше майбутнє”, - зазначив співголова української частини Комісії, міністр енергетики України Герман Галущенко.
Особливу увагу під час заходу сторони акцентували на співпраці в форматі business-to-business, зокрема в IT, енергетиці, торгівлі, житловому будівництві. Деякі з компаній вже присутні на українському ринку, інші – розглядають можливості для входу, а частина – знаходиться на етапі розробки конкретних проєктів.
Співголова норвезької частини Комісії, Міністр торгівлі та промисловості Королівства Норвегія Сесілія Мирсет зі свого боку підтвердила готовність Норвегії продовжувати підтримувати реформаторські зусилля України у відновленні.
“Я вдячна за прийом у Києві нашої делегації разом із норвезьким бізнесом. Деякі з наших компаній вже присутні на українському ринку, інші розглядають можливість створення представництва тут і знаходяться в стадії розробки конкретних проєктів. Сьогодні ми конструктивно обговорили, як можемо зміцнити та розвинути нашу співпрацю в майбутньому. Норвезькі компанії рішуче підтримують Україну та прагнуть не лише зміцнювати існуючі партнерства, а й будувати нові партнерські відносини з українськими компаніями заради нашого спільного майбутнього”, - підкреслила співголова норвезької частини Комісії, Міністр торгівлі та промисловості Королівства Норвегія Сесілія Мирсет.
Комісія констатувала значний прогрес у зміцненні економічного співробітництва між Україною та Норвегією з моменту попереднього засідання, що відбулося у листопаді 2020 року. Зокрема, відзначено стабільне зростання двосторонньої торгівлі, розвиток українсько-норвезького діалогу у сфері інформаційних технологій та енергетики, а також продовження двосторонньої співпраці у галузі рибальства.
За підсумками засідання серед пріоритетів співпраці визначено: активізацію виконання зобов’язань, викладених у Спільній заяві про зміцнення українсько-норвезького співробітництва в енергетичному секторі та Меморандумі про енергетичне партнерство; посилення співпраці у відновленні України, зокрема шляхом реалізації проєктів, що фінансуються Норвезьким агентством експортних кредитів "Eksfin" та Норвезьким фондом розвитку "Norfund" в Україні; підвищення обізнаності бізнесу обох країн щодо можливостей інвестиційного співробітництва; розвиток існуючого двостороннього економічного співробітництва, зокрема в сферах торгівлі рибою та морепродуктами, інформаційних технологій, а також дослідження нових напрямків співпраці.