Удосконалення процедури «зелених» аукціонів за європейськими стандартами забезпечить прогнозованість ринку для інвесторів у ВДЕ – Герман Галущенко

02 серпня 2022, 17:23

Сьогодні на засіданні Кабінет Міністрів ухвалив розроблену Міністерством енергетики постанову «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 травня 2018 р. № 420 і від 27 грудня 2019 р. № 1175».

Документ удосконалює процедуру проведення «зелених» аукціонів на будівництво об’єктів відновлюваної енергетики з урахуванням європейських стандартів та практик. Аукціонна процедура стане більш гнучкою, прозорою та ефективною. Вона дає можливість на конкурентних ринкових засадах знизити ціну на «зелену» електроенергію, дозволяє державі регулювати обсяги уведення нових потужностей з ВДЕ, їх види (СЕС/ВЕС/біомаса) та місця розташування відповідно до можливостей та потреб енергосистеми.

Так, постановою запроваджено графік проведення аукціонів на наступний рік та встановлення індикативних показників квот на 4 роки.

«Ці зміни забезпечать прогнозованість ринку відновлюваної енергетики, що дасть можливість довгострокового планування для інвесторів. Діючі та потенційні виробники бачитимуть обсяг ринку, тому зможуть заздалегідь планувати свою діяльність та інвестиції», - зазначив міністр енергетики Герман Галущенко.

Постанова також передбачає можливість формування додаткових квот у випадку інтенсифікації певних сегментів ринку та збільшення запитів з боку інвесторів.

Документ запроваджує можливість проведення аукціонів з встановленням максимальної потужності об’єкта відновлюваної енергетики. Це запобігатиме монополізації галузі та сприятиме розвитку малого та середнього бізнесу, який встановлює об’єкти невеликої потужності.

Крім того, передбачено можливість встановлення регіональних квот, що дозволяє оптимізувати розташування об’єктів відновлюваної енергетики з урахуванням технічних особливостей системи передачі, регіонального балансу попиту і пропозиції та енергетичного потенціалу ВДЕ на окремих територіях. Це сприятиме будівництву об’єктів ВДЕ у енергодефіцитних регіонах, зонах із вільними до приєднання потужностями, проводити окремі аукціони в рамках стимулювання соціально-економічного розвитку регіонів

Також запроваджено можливість проведення відкритих аукціонів з прозорими цінами та обсягами виставленої на торги електроенергії. Це сприятиме підвищенню конкуренції під час проведення аукціонів, та, як наслідок, зниженню ціни за «зелену» електроенергію.

Постановою також спрощуються вимоги щодо участі в аукціонах – уточнено підстави для повернення банківської гарантії учасникам аукціону, послаблено вимоги до банків, які надають банківські гарантії. Це дозволить підвищити привабливість аукціонів для інвесторів.

Удосконалення процедури «зелених» аукціонів сприятиме подальшому розвитку ВДЕ в Україні на конкурентних засадах і виконанню стратегічної цілі та міжнародних зобов’язань держави із декарбонізації економіки.