Осінньо-зимовий період 2024/2025 був найскладнішим для енергетичного сектору України з початку повномасштабного вторгнення росії. Але, попри прогнози експертів щодо блекаутів та тривалих відключень електроенергії, Україна пройшла вже третю зиму в умовах війни зі світлом і теплом.
Про це сказав міністр енергетики України Герман Галущенко на брифінгу за підсумками ОЗП 2024-2025 років.
«Блекаут, тривалі відключення – все, що пророкували експерти, не сталось. Всупереч апокаліптичним прогнозам, енергосистема вистояла. Не було масових відключень для побутових споживачів, попри високу інтенсивність масованих і щоденних точкових ударів по енергетиці. Навіть після наймасштабніших ударів енергетики швидко відновлювали енергопостачання – і за декілька днів обмежень не було. А з січня жодних обмежень електропостачання для населення взагалі не застосовувалось. Це – результат колосальної роботи, професіоналізму й неймовірної стійкості», – зазначив Герман Галущенко.
Цей опалювальний сезон став найскладнішим. За три роки повномасштабної війни було пошкоджено понад 63 тисячі об’єктів енергетичної інфраструктури, а тільки у 2024 році масовані удари та щоденні точкові обстріли об’єктів енергетичної інфраструктури призвели до втрати близько 10 ГВт генеруючої потужності.
Зокрема, протягом опалювального сезону, з 17 листопада 2024 по березень 2025 року відбулося 9 масованих атак на енергосистему України. Найпотужніша з них – 13 грудня, коли енергетичну інфраструктуру одночасно атакували понад 300 засобів ураження. Вже за два тижні, 25 грудня, у день Різдва, відбулася чергова атака подібного масштабу. Проте вже через три дні електропостачання було відновлено у повному обсязі.
Попри інтенсивність ударів, енергетики змогли відновити близько 60% пошкодженої генерації. Усі дев’ять енергоблоків українських АЕС працювали на повну потужність. З грудня 2024 року максимальну потужність для імпорту електроенергії з Європейського Союзу було збільшено до 2,1 ГВт. Це рішення партнерів стало критичним для стабілізації системи під час пікових навантажень.
Міністр подякував міжнародним партнерам за солідарність та підтримку, а також допомогу енергосектору, зокрема через механізми Фонду підтримки енергетики України, анонсовані внески донорів якого вже складають близько 1,2 млрд євро.
Крім того, триває адаптація українського енергетичного законодавства до європейських стандартів, здійснюється активна робота над об’єднанням енергетичних ринків України та ЄС.
«Завдяки синергії дій центральної та місцевої влади, відданій праці енергетиків, постійній допомозі міжнародних партнерів Україна вистояла цією зимою та продовжує боротьбу», - зазначив Герман Галущенко.
Він наголосив, що підготовку до наступного опалювального сезону вже розпочато і всі роботи виконуються згідно з графіком.
«Але головне: світло і тепло цієї зими в оселях українців – це передусім заслуга енергетиків, які без перебільшення героїчно працюють у надзвичайно небезпечних умовах. На жаль, ми маємо непоправні втрати людей, спеціалістів-енергетиків, які загинули як на робочих місцях під час атак, так і боронячи країну у складі Збройних Сил України. Ми дякуємо нашим героям та щиро співчуваємо родинам загиблих», - наголосив очільник Міненерго.
З 2022 року внаслідок атак на енергетичну інфраструктуру загинуло 160 енергетиків, які виконували свою роботу під час ворожих обстрілів, понад 300 працівників отримали поранення через атаки на об’єкти.
Тисячі працівників енергетичних компаній пішли захищати країну в Збройних Силах України.
Енергетичні компанії з початку повномасштабного вторгнення підтримують Збройні Сили України, допомагають через фонди, напряму підрозділам, проводять збори, допомагають захисникам фінансово і матеріально – закуповують необхідну техніку, обладнання, системи РЕБ тощо. Загально на підтримку ЗСУ компанії енергетичного сектору вже спрямували близько 15 млрд гривень.