Під час 68-ї Генконференції МАГАТЕ у Відні міністр енергетики України Герман Галущенко зустрівся з міжнародними партнерами України, обговоривши низку стратегічно важливих питань, у тому числі захист обʼєктів енергетики від російських ворожих обстрілів, зокрема для забезпечення ядерної та радіаційної безпеки.
Ключовими темами зустрічей стали:
* загрози, які росія створює для ядерної та радіаційної безпеки, обстрілюючи підстанції, що є критично важливими для роботи українських АЕС, та запускаючи безпілотники і ракети, які пролітають безпосередньо над атомними станціями;
* необхідність консолідації міжнародних зусиль для того, аби змусити країну-агресора поважати міжнародне право та виконувати резолюції Генеральної конференції МАГАТЕ;
* важливість продовження співпраці для розвитку безпечної ядерної енергетики як невід’ємної складової зеленого переходу.
Партнери підтвердили, що одностайно підтримують позицію України щодо ядерної та радіаційної безпеки та запевнили у готовності й надалі допомагати у підтримці для протистояння агресору, зокрема на енергетичному фронті.
Відбулися зустрічі:
• із послами країн-членів Європейського Союзу. Обговорювалися питання співпраці для проходження наступної зими та допомоги в цьому українському енергосектору. Акцентувалося на необхідності збільшення пропускної спроможності для імпорту електроенергії в Україну з європейських країн. Герман Галущенко подякував країнам ЄС за непохитну підтримку України, яка надається українському енергосектору з перших днів повномасштабного російського вторгнення. Наголошувалося на важливому значенні допомоги європейських партнерів обладнанням та діяльності Фонду підтримки енергетики України, створеному за спільною ініціативою Германа Галущенка та єврокомісара Кадрі Сімсон.
• із послами G-7. Україна дякує країнам «Групи семи» за постійну підтримку енергетичного сектору, зокрема за численні гуманітарні вантажі енергетичного обладнання та фінансову допомогу. Важливою також є підтримка G-7 української позиції на майданчику МАГАТЕ. Посилення ролі та повноважень Агентства має змусити росію поважати міжнародне право та повністю виконувати резолюції Ради керуючих агентства та Генеральної конференції, повернути ЗАЕС під суверенний контроль України та дотримуватися базових принципів ядерної та радіаційної безпеки.
• з главою делегації Німеччини в МАГАТЕ, Державним секретарем Федерального міністерства довкілля, охорони природи і ядерної безпеки Штефаном Тідовом. Герман Галущенко подякував Німеччині за лідерську позицію в Європі щодо відмови від російського газу, яку продовжують наслідувати інші країни ЄС, що дозволяє посилювати енергонезалежність континенту. Український енергосектор відчуває суттєву підтримку Німеччини і завдяки інструментам Фонду підтримки енергетики, найбільшим донором якого є саме ФРН. Також наголошувалося на важливості співпраці з німецькими партнерами з питань посилення захисту енергооб’єктів, зокрема системами ППО.
• з главою делегації Франції в МАГАТЕ Францісом Жаком. Обговорювалися питання поглиблення українсько-французької співпраці в атомній та урановій галузях. Наголошувалося на важливому значенні, яке має співголовування Франції у Робочій групі за пунктом 1 Формули миру України щодо радіаційної та ядерної безпеки. Україна цінує допомогу французьких партнерів у відновленні енергосектору і проєкти, які реалізуються для модернізації об’єктів системи передачі в умовах воєнних викликів та розвитку «розумних» мереж.
• зустріч з главою делегації Аргентини, міністром закордонних справ, міжнародної торгівлі та віросповідань Діаною Мондіно. Україна дякує Аргентині за постійну підтримку енергетичного сектору, зокрема численні гуманітарні вантажі енергетичного обладнання. Також важливою є підтримка Аргентиною української позиції в межах Ради керуючих МАГАТЕ. Очікуємо активізації двосторонньої співпраці у сфері ядерної енергетики за підсумками засідання Спільної міжурядової комісії з питань торговельно-економічного співробітництва, запланованого на жовтень цього року.
Очільник Міненерго подякував міжнародним партнерам за потужну підтримку України і значний внесок у реалізацію Формули миру, запропонованої Президентом України Володимиром Зеленським, участь у першому Саміту миру та подальші заходи підтримки, зокрема в частині першого пункту Формули миру – щодо радіаційної та ядерної безпеки.