Міністерство енергетики України зацікавлене у якомога ширшому залученні Європейського інвестиційного банку до проєктів з посилення енергетичної стійкості України, насамперед у контексті підготовки до наступного опалювального сезону 2025-2026 рр.
Про це йшлося на зустрічі заступників міністра енергетики України Романа Андарака та Миколи Колісника з делегацією Європейського інвестиційного банку на чолі з керівником відділу державного сектору Східного сусідства ЄІБ Маттео Рівелліні.
Заступники міністра подякували ЄІБ за багаторічну співпрацю, яка дозволяє реалізовувати в Україні проєкти з модернізації енергосистеми, підтримки енергетичної стійкості, декарбонізації та «зеленого» переходу.
В умовах продовження росією військової агресії щодо України і ворожих атак на українську енергетичну інфраструктуру, зокрема на об’єкти газовидобутку, важливого значення набуває також співпраця у проєктах, які дозволять залучити фінансування для закупівель газу у межах підготовки до наступного ОЗП.
«Кабінет Міністрів розробив план, який передбачає низку кроків щодо закупівлі газу, щоб мати достатньо ресурсів до початку опалювального сезону. Ми працюємо над відновленням потужностей власного газовидобутку, які були пошкоджені російськими атаками, водночас не зможемо обійтися без імпорту. Ось чому ми ретельно шукаємо фінансові джерела, аби здійснити цю закупівлю протягом сезону закачування, який триває з березня по жовтень», - зазначив Микола Колісник.
Під час зустрічі також наголошувалося на необхідності дотримання політики декарбонізації, якою керується ЄІБ у партнерстві щодо енергетичних проєктів. Микола Колісник запевнив представників банку, що декарбонізація залишається у фокусі підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Також на зустрічі обговорювалася можливість розширення співпраці і залучення фінансування для програм з розвитку розподіленої генерації.
«Ми маємо програми для приватного сектору, муніципалітетів, шкіл тощо щодо встановлення, зокрема, сонячних електростанцій. Надання цих інструментів на регіональному рівні дозволить громадам самостійно подбати про власну енергетичну стійкість, тим самим примножуючи наші зусилля щодо зміцнення системи в цілому. Важливо і надалі розширювати ці програми для розвитку відновлюваної генерації, виробництва біогазу, розподіленої генерації, накопичувачів енергії тощо», - зазначив Роман Андарак.
Маттео Рівелліні, зі свого боку, наголосив, що ЄІБ надає вагомого значення проєктам співпраці з Україною в енергетичній сфері, що матиме значні перспективи для розвитку у процесі повоєнного відновлення та євроінтеграції. Представник банку повідомив, що ЄІБ планує супроводжувати процес реформ, які Україна вже розпочала в контексті приєднання до Енергетичного Співтовариства, а також інвестиції, які дозволять покращити процеси інтеграції до ЄС, зокрема до європейських енергетичних ринків.