Перейти до основного вмісту

росіяни мають фізично залишити ЗАЕС – Герман Галущенко

15 грудня 2022, 17:34

Переговори щодо створення нейтральної зони довкола Запорізької АЕС проходять досить складно. Україна наполягає, що росіяни мають залишити територію ЗАЕС і вивести звідти важку техніку.

Про це заявив міністр енергетики України Герман Галущенко в ефірі національного телемарафону “Єдині новини”, перебуваючи на одній з українських атомних станцій.

Очільник Міненерго наголосив, що атомна галузь є базовою для української енергетики, адже до початку повномасштабної війни доля атомної генерації в загальному енергоміксі складала до 60%.

“На сьогодні всі блоки, які є на контрольованій українській території, перебувають в роботі й виробляють максимум електроенергії. І я впевнений, що найближчим часом і блоки Запорізької АЕС доєднаються до нашої енергосистеми, як її невід’ємна частина”, - підкреслив міністр.

Герман Галущенко нагадав, що під час візиту до Парижу українська делегація на чолі з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем зустрічалася з генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі. І одною з ключових тем цієї зустрічі стало питання деокупації ЗАЕС.

“Дійсно йдуть перемовини. Мова йде про зону нейтральності як на самій станції, так і навколо неї. Перемовини досить складні”, - зазначив він.

Міністр розповів, що наразі сторони домовились про роботу постійних місій МАГАТЕ на всіх атомних об’єктах України, а не тільки на ЗАЕС.

“Стосовно нейтральності, або угоди про зону нейтральності. Позиція України чітка, ми її не змінювали ніколи: росіяни мають залишити станцію. Мова йде про військових, важку техніку і персонал “росатома”, який по факту допомагає здійснювати окупацію. І після цього ми будемо говорити про зону, як вона буде визначена, скільки це буде кілометрів – 5, 10, 20”, - сказав він.

Герман Галущенко підкреслив, що події на ЗАЕС – питання не тільки України, але і всього світу: “Це питання – виклик для всіх цивілізованих країн з точки зору ядерної безпеки перш за все”.

Міністр також відзначив чіткість позиції МАГАТЕ щодо того, що ЗАЕС – саме українська станція: “Немає зараз дискусії щодо приналежності станції, попри реєстрацію підприємства в Москві з аналогічною назвою. МАГАТЕ чітко каже – це український об’єкт”.

Герман Галущенко також підкреслив, що росіяни продовжують здійснювати шалений тиск на персонал ЗАЕС, зокрема, змушуючи підписувати контракти про співпрацю з “росатомом”, чим порушують міжнародні норми та стандарти.

“Для забезпечення 7 принципів ядерної безпеки, якими опікується МАГАТЕ, є перше і ключове рішення: росіяни мають вийти зі станції. Фізично вийти. За ними мають закритися двері. І далі ми можемо розмовляти”, - резюмував міністр.