Перейти до основного вмісту
27 червня 2026, 13:25

У межах Конференції з відновлення України URC2026 у Гданську вперше відбулася окрема Енергетична платформа, яка стала головним міжнародним майданчиком для координації підтримки українського енергетичного сектору, підготовки до наступного опалювального сезону та залучення довгострокових інвестицій у відновлення й модернізацію енергетичної інфраструктури.

Протягом двох днів роботи платформи відбулося понад 15 тематичних панелей, дискусій та спеціалізованих заходів за участі понад 100 представників урядів, міжнародних фінансових інституцій, енергетичних компаній, донорських організацій та експертного середовища з Європи, Америки й Азії.

Однією з головних політичних подій стало засідання Координаційної групи G7+ з підтримки української енергетики («Енергетичний Рамштайн»), під час якого міжнародні партнери підтвердили подальшу підтримку українського енергетичного сектору та скоординували спільні дії щодо підготовки до наступної зими.

За результатами роботи Енергетичної платформи міжнародні партнери оголосили про понад 550 млн євро фінансової допомоги для підготовки української енергетики до опалювального сезону 2026/2027. 

Як повідомив Денис Шмигаль, 375 млн євро підтримки було оголошено під час засідання «енергетичного Рамштайну», а саме від Сполучених Штатів Америки — 175 млн доларів США, Швеції — 137 млн євро, Норвегії — 77 млн євро, Естонії — 2,125 млн євро, Ісландії — 550 тис. євро, Литви — 4 млн євро. Та 178 млн євро на підготовку до зими та розвиток розподіленої генерації нададуть Нідерланди.

Також Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр енергетики Денис Шмигаль наголосив, що у межах URC2026 було підписано 28 міжнародних угод, меморандумів, кредитних і грантових домовленостей на майже 2 млрд євро.

Він подякував усім партнерам за підтримку України: “Завдяки цій допомозі ми відновлюємо енергетичну інфраструктуру, посилюємо її стійкість, захищаємо критичні об’єкти та готуємося до наступного осінньо-зимового періоду. Світло переможе!”, – зазначив Денис Шмигаль.

Перший віцепрем'єр-міністр України – Міністр енергетики Денис Шмигаль під час роботи Енергетичної платформи виступив на ключових політичних дискусіях, присвячених майбутньому української та європейської енергетики, а також провів низку двосторонніх зустрічей із представниками урядів країн-партнерів, міжнародних фінансових інституцій та міжнародних організацій. Зокрема, з представниками урядів Польщі, Великої Британії, Нідерландів, Литви та Латвії, а також керівництвом Європейського банку реконструкції та розвитку, Європейського інвестиційного банку, Світового банку, Програми розвитку ООН (UNDP), Міжнародної фінансової корпорації розвитку США (DFC), США та іншими міжнародними партнерами.

Домовленості охоплюють проєкти з розвитку генерації, модернізації електромереж, відновлення газової інфраструктури, атомної та гідроенергетики, розвитку відновлюваної енергетики, систем накопичення енергії та впровадження сучасних енергетичних технологій. 

Серед найбільших рішень – державні гарантії Великобританії для кредиту на постачання ядерного палива, фінансування реконструкції підстанцій НЕК «Укренерго» за підтримки ЄБРР, грант Уряду Німеччини на закупівлю обладнання для ремонтів, а також масштабні інвестиційні проєкти у сфері вітрової енергетики, розподіленої генерації та розвитку відновлюваних джерел енергії. 

Окрему увагу під час платформи приділили роботі Фонду підтримки енергетики України, який залишається одним із ключових міжнародних механізмів відновлення галузі. Станом на сьогодні до Фонду вже мобілізовано майже 1,94 млрд євро внесків від 39 донорів із 26 країн світу та трьох міжнародних організацій, що дозволяє фінансувати закупівлю критично необхідного обладнання для українських енергетичних підприємств.

За результатами двосторонніх зустрічей сторони домовилися продовжити спільну роботу над залученням міжнародної підтримки для проходження опалювального сезону 2026/2027, реалізацією інвестиційних проєктів із відновлення та модернізації української енергетики, розвитком розподіленої генерації, посиленням фізичного захисту енергетичної інфраструктури, співпрацею у газовому секторі, атомній та гідроенергетиці, розвитку відновлюваних джерел енергії, а також подальшою інтеграцією українського енергетичного ринку до енергетичного простору Європейського Союзу.

Енергетична платформа URC2026 стала найбільшим міжнародним майданчиком для координації підтримки українського енергетичного сектору від початку повномасштабної війни та визначила ключові напрями міжнародної співпраці для підготовки до наступного опалювального сезону, відновлення енергетичної інфраструктури й довгострокової модернізації української енергетики.

Дякуємо урядам партнерських держав, Європейській комісії, міжнародним фінансовим установам, Секретаріату Енергетичного співтовариства та всім партнерам, які допомагають Україні не лише відновлювати пошкоджене, а 

й будувати нову, більш стійку, децентралізовану та інтегровану до європейського ринку енергосистему.

Дякуємо  нашому дружньому сусіду Польщі за гостинність та проведення одного з ключових заходів для нашої країни — Конференції з відновлення та четвертого засідання Координаційної групи з питань енергетики України. 

Основні результати Енергетичної платформи URC2026 у Гданську:

  • Лист про наміри з Експортно-імпортним банком США на суму до 300 млн доларів відкриває можливість фінансування американського обладнання, робіт і послуг для Групи Нафтогаз.
  • Уряд Великої Британії підтвердив державні гарантії для кредиту на 210 млн фунтів стерлінгів для забезпечення стабільних поставок ядерного палива компанією Urenco на українські АЕС протягом наступних двох років.
  • Угода про спільні умови на 191,2 млн євро між IFC, ЄБРР, BSTDB, BII Ukraine та Swedfund профінансує будівництво вітрової електростанції потужністю 189 МВт, яку реалізують дочірні компанії Галнафтогазу.
  • Підписано угоду про спільні умови з німецьким девелопером Notus Energy щодо кредиту у 65 млн євро на фінансування вітрової електростанції потужністю 120 МВт.
  • ДТЕК і GE Vernova домовились щодо будівництва нової парогазової електростанції (CCGT) потужністю 650 МВт. Загальний обсяг інвестицій — 900 млн євро.
  • ЄБРР також підписав листи про наміри з Німеччиною щодо внеску 45 млн євро та Норвегією щодо внеску 10 млн євро до Програми прискорення розвитку відновлюваної енергетики та ринку України (RAMP-UP). Механізм, розроблений ЄБРР та Світовим банком, має підтримати 1 ГВт нових потужностей ВДЕ та потенційно мобілізувати 1,5 млрд євро інвестицій.
  • Кредит у 90 млн євро під державні гарантії для Укренерго буде спрямований на реконструкцію окремих підстанцій, а також на посилення корпоративного управління.
  • Грант у 11 млн євро від Уряду Німеччини через KfW дозволить Укренерго закупити критично необхідне обладнання для ремонту енергетичної інфраструктури.
  • Підписано угоду з урядами Норвегії та Нідерландів про надання 44,6 млн євро гранту для Укрнафти.
  • Також  підписано низку меморандумів, які закладають основу для подальшої співпраці в низці енергетичних секторів:
  • Підписано новий меморандум зі Swedfund International, який закладає основу для подальшої модернізації енергетичної інфраструктури.
  • Нафтогаз підписав низку меморандумів із Siemens Energy, GEK TERNA Group, DP Pumps та ORLEN.