Україна робить значний внесок у зміцнення енергетичної безпеки Європи, активно працюючи над проєктом Вертикального газового коридору, який об’єднає постачання газу з Південної Європи до країн Центральної та Східної Європи. Цей інфраструктурний проєкт дозволить забезпечити альтернативні маршрути для постачання газу, зменшуючи залежність країн Центральної та Східної Європи від російського газу. На цьому наголосив заступник міністра енергетики України Микола Колісник під час виступу на засіданні групи високого рівня CESEC (Central and South Eastern Europe Energy Connectivity) у Будапешті, Угорщина.
«Проєкт «Вертикальний газовий коридор» є першою ініціативою, що об'єднує зусилля кількох операторів газотранспортних систем Європейського Союзу для реалізації спільного транзитного продукту та збільшення диверсифікованих обсягів газу для регіону центральної та східної ЄС. Він може стати успішним прикладом економічно ефективного використання існуючих потужностей», – додав він.
Коридор, що з’єднає LNG термінали Греції, Болгарію, Румунію та Україну, дозволить транспортувати природний газ із країн Середземномор’я та Близького Сходу, а також зріджений природний газ із інших регіонів. Україна відіграватиме ключову роль як транзитна країна, що підвищить її значення в енергетичній архітектурі Європи та сприятиме інтеграції в загальноєвропейську газову мережу.
Вертикальний газовий коридор не лише розширить доступ країн Європи до альтернативних джерел блакитного палива, але й сприятиме створенню конкурентного газового ринку в регіоні. Це також допоможе знизити ціновий тиск на споживачів, забезпечивши їм надійний доступ до ресурсів шляхом диверсифікації постачання, що збільшує стійкість і ліквідність ринків.
Реалізація цього проєкту дозволить Україні зміцнити власну енергетичну безпеку та забезпечити додаткові фінансові надходження від транзиту. Крім того, будівництво додаткових потужностей та експлуатація існуючих ділянок коридору створять нові робочі місця. Вертикальний газовий коридор є важливим кроком на шляху до євроінтеграції та забезпечення надійного газопостачання в європейському регіоні, що особливо актуально в контексті прагнення ЄС до енергетичної незалежності.