Заступники міністра енергетики України Роман Андарак і Микола Колісник провели зустріч з директорами департаментів країн Східної Європи міністерств закордонних справ держав Нордично-Балтійської вісімки (Швеція, Норвегія, Данія, Фінляндія, Ісландія, Латвія, Литва та Естонія).
Під час зустрічі представники української сторони зазначили, що у 2024 році Україна втратила через ворожі обстріли понад 10 ГВт генерації, і поінформували про наслідки сьогоднішньої, вже д12-ї за цей рік масованої атаки рф, яку делегація відчула на власному досвіді.
«Сьогодні енергетика – друга лінія фронту у війні, яку веде росія. Ворог атакує всі сектори української енергетики, починаючи від об’єктів генерації та системи передачі електроенергії, закінчуючи газовою інфраструктурою. Міжнародна підтримка за таких обставин є надзвичайно важливою для України, вона має вагоме значення як для стійкості нашої енергосистеми, так і країни в цілому. І найбільшою допомогою на сьогодні для нас є системи протиповітряної оборони та засоби активного захисту», - зазначив Роман Андарак.
Заступники міністра ознайомили представників держав Нордично-Балтійської вісімки з потребами в енергетичному обладнанні для проведення ремонтних і відновлювальних робіт на пошкоджених ворожими атаками об’єктах, а також для посилення стійкості системи в цілому. Серед них, зокрема, газові турбіни та газопоршневі установки, потужні генератори, високовольтне обладнання, трансформатори, а також кабельна продукція і залізобетонні стовпи для ремонту ліній електропередачі.
Роман Андарак наголосив, що одним з найефективніших інструментів залучення донорської допомоги є Фонд підтримки енергетики України, який на сьогодні вже консолідував понад 900 млн євро внесків.
Крім цього, йшлося про інтеграцію енергетичних ринків України та ЄС. Роман Андарак наголососив на важливості синхронізації української та європейської енергетичних систем (ENTSO-E).
Микола Колісник звернувся до міжнародних партнерів із закликом посилити осуд атак рф на енергетику та запровадити санкції на імпорт російського газу LNG та нафтопродуктів, продукції галузі атомної енергетики рф. Заступник міністра наголосив, що росія має бути позбавлена тіньових доходів від продажу енергоносіїв, які спрямовуються безпосередньо на ведення війни в Україні.
Представники держав Нордично-Балтійської вісімки запевнили, що готові й надалі продовжувати підтримку України у протидії російській агресії, зокрема шляхом надання допомоги енергетичному сектору.