Перейти до основного вмісту

Міністр енергетики України Герман Галущенко - про підсумки Саміту миру

16 червня 2024, 19:10

Історична подія. 

101 держава та міжнародна організація взяли участь у Саміті миру, організованому Україною. Представники усіх континентів зібралися, аби довести:  кожна нація важлива та має право вирішувати власну долю, допомагаючи іншим гарантувати мир і безпеку. 

Формула миру та Саміт миру базуються на Статуті ООН та нормах міжнародного права. 

Перший її пункт «ядерна безпека» - це основа безпечного світу, який руйнує росія з 2022  року, захопивши українську ЗАЕС та шантажуючи реальною техногенною катастрофою. 

Світ об’єднується, аби не лише не допустити цього, але створити і посилити існуючі механізми використання атомної енергії.

У Спільному комюніке про основи миру, підписаному під час Глобального саміту, зазначено:

- українські атомні електростанції та установки, зокрема Запорізька атомна електростанція, мають  працювати безпечно та захищено під повним суверенним контролем України і відповідно до принципів МАГАТЕ та під її наглядом;

- будь-яка загроза або використання ядерної зброї в контексті війни в Україні є недопустимими;

- використання ядерної енергії та ядерних установок має бути безпечним, захищеним, надійно охоронятися та не шкодити довкіллю.

Ключовий інструмент ядерної безпеки всього світу - це виведення військ із території станції і повернення під повний контроль українського оператора.

Для цього територія ЗАЕС має бути демілітаризована, МАГАТЕ - відігравати ключову роль у забезпеченні ядерної безпеки. 

Це те, що врятує світ. Це ті кроки, які дадуть глобальний поштовх розвитку мирної атомної енергії, головним стовпом якої є безпека.