Заступник Міністра енергетики України Ярослав Демченков провів робочу зустріч з делегацією об’єднання парламентарів держав-членів ЄС «United for Ukraine» (U4U).
Участь у зустрічі також взяли генеральний директор Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міненерго Роман Андарак та радник міністра енергетики України, надзвичайний й повноважний посол Олександр Моцик.
На зустрічі були присутні парламентарі з Литви, Австрії, Хорватії, Чехії, Естонії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Греції, Ірландії, Латвії, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Румунії, Іспанії, Великобританії та Європейського парламенту.
Учасники обговорили безпрецедентні виклики для всієї Європи внаслідок повномасштабної військової агресії росії проти України. Країна-терорист продовжує нафтогазовий шантаж Європи та створює ядерну загрозу для всього світу.
«Жодна країна світу не має такого досвіду – експлуатувати енергосистему в умовах військової агресії такого масштабу. Ми цінуємо підтримку з боку країн ЄС – як на політичному рівні, так і в практичному вимірі: технічним обладнанням, енергоносіями, гуманітарною допомогою. Допомога з ваших країн продовжує надходити. Це ще один знак європейської солідарності», - наголосив Ярослав Демченков.
Сторони також обговорили питання роботи української енергетичної системи, синхронізованої з континентальною європейською мережею ENTSO-E. Наразі комерційний обмін електроенергією між Україною та її сусідами обмежений 250 МВт, водночас технічні можливості дозволяють збільшити відповідні обсяги до 1700 МВт.
«Тому ми просимо вас про політичну підтримку в нашому діалозі з ЄС щодо максимального збільшення обсягів експорту/імпорту електроенергії. Це дозволить нам підтримати ліквідність енергетичних компаній, а європейським партнерам - замістити до 6 млрд кубометрів російського газу», - зазначив заступник міністра.
Крім того учасники зустрічі обговорили підготовку до проходження осінньо-зимового періоду 2022/2023, а також необхідність збереження санкцій щодо рф в енергетичній сфері та розширення їх на ядерну промисловість росії.
Окрему увагу сторони приділили ситуації довкола окупованої росією Запорізької АЕС. Перебування російських військових на території української АЕС створює безпрецедентні ризики для ядерної безпеки України та сусідніх країн, а також міжнародної спільноти. Міненерго наполягає на якнайшвидшому направленню спільної місії МАГАТЕ і ООН на ЗАЕС для її деокупації і забезпечення ядерної безпеки світу.