Маємо готуватись до всіх можливих сценаріїв проходження наступного ОЗП, - Юрій Власенко

07 червня 2022, 11:31

Про це заявив перший заступник міністра енергетики Юрій Власенко за підсумками засідання комісії з ремонтів об’єктів генерації.

Під час засідання комісії йшлось про необхідність актуалізації графіків ремонтів генеруючого обладнання електричних станцій та теплоелектроцентралей  таким чином, аби забезпечити максимальну доступність резервів генеруючих потужностей при будь-яких сценаріях розгортання бойових дій.

«Ми маємо брати до уваги підступність ворога, зусилля якого спрямовані на знищення нашої енергосистеми. Енергетичний фронт знаходиться на вістрі війни росії як проти України, так і проти Європи. Ціни на енергоресурси на світових ринках стабільно високі. Тому, крім вчасного виконання ремонтної кампанії, маємо бути готові до оперативного реагування та нестандартних підходів, як це було минулого опалювального сезону», - зауважив Юрій Власенко.

Міненерго разом з провідними учасниками ринку напрацьовує комплекс заходів для підтримки фізичного та паливного балансування енергосистеми і фінансової стабілізації генеруючих підприємств.

Нагадаємо, що в умовах повномасштабного воєнного вторгнення під час проходження минулого опалювального сезону не було допущено жодних віялових відключень електроенергії: спеціальний гнучкий механізм балансування системи дозволив підтримувати генерацію в тих вузлах, де це було потрібно у найбільш критичні моменти.

Але через активні бойові дії у східних регіонах України був значно ускладнений процес постачання вугілля на теплові електростанції. Подекуди доставку вугілля було повністю заблоковано. З метою балансування енергосистеми та забезпечення її надійної роботи було прийнято рішення постачати газ за пільговою ціною на вугільні ТЕС і ТЕЦ, проте виключно у разі, якщо відсутня можливість постачання необхідних обсягів вугілля внаслідок воєнних дій. Це рішення було закріплено постановою Кабінету Міністрів «Про внесення змін до Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» № 298 від 16 березня 2022 р.

Відповідно до постанови, НЕК «Укренерго» регулярно визначало ТЕС і ТЕЦ, які необхідні для забезпечення стабільної роботи енергосистеми. Згідно цих рекомендацій Міністерство енергетики, починаючи з 16 березня, зверталося до НАК «Нафтогаз України» щодо актуалізації переліку таких ТЕС і ТЕЦ для забезпечення їх газом, і лише виключно у разі неможливості доставки вугілля на ці станції.

Так, протягом березня-квітня газ в рамках ПСО постачався на Зміївську, Вуглегірську, Запорізьку, Слов’янську ТЕС, а також на Київські ТЕЦ- 5 та ТЕЦ – 6, Харківську ТЕЦ-5, Чернігівську ТЕЦ, Сумську ТЕЦ, Миколаївську ТЕЦ, Херсонську ТЕЦ. Рішення щодо фактичного початку або припинення постачання газу ухвалювались оперативно, в межах 1-2 днів, в залежності від потреб енергосистеми та ситуації на фронті. Більше половини газу, поставленого в рамках ПСО за цей період, спожили саме ТЕЦ.

Коли налагоджувалося постачання вугілля або зникала необхідність для енергосистеми у роботі цих ТЕС та ТЕЦ, Міненерго одразу зверталося до НАК «Нафтогаз» щодо припинення постачання газу в рамках ПСО.

Також 06 травня НКРЕКП продовжило дію спеціальної послуги для ТЕС і ТЕЦ, які працюють на газу, й роботи яких потребує енергосистема. Таким чином підприємствам компенсується зростання ціни для забезпечення рентабельності роботи.