Перейти до основного вмісту

Герман Галущенко: Звіт місії МАГАТЕ – черговий етап для деокупації ЗАЕС

07 вересня 2022, 12:23

Представлення звіту МАГАТЕ про стан ядерної безпеки в Україні під час Радбезу ООН, на жаль, не стало спринтерською дистанцією з деокупації ЗАЕС, а лише черговим етапом виснажливого марафону, що триває вже більше півроку.

На цьому наголосив міністр енергетики України Герман Галущенко у своєму дописі на сторінці у Facebook.

Міністр зазначив, що абсолютно всі учасники вчорашнього засідання Радбезу ООН, крім росії, були згодні з необхідністю демілітаризації станції і території навколо неї. «Саме про це ми говорили світові ці півроку. І ось заяви про згоду пролунали. І генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі наголосив на готовності до медіації процесу. Цього чергового етапу ядерного марафону, який має нарешті стати фінальним відрізком шляху», - підкреслив він.

Звіт МАГАТЕ зафіксував наявність російських військових, техніки і представників «росатому» на станції. У ньому зазначено порушення всіх 7 принципів ядерної безпеки, а також наголошується на необхідності створення зони атомної безпеки для станції.

«Ми високо цінуємо роботу місії МАГАТЕ. Саме Україна була її ініціатором і доклала максимум зусиль для її реалізації. Тепер важливо імплементувати рекомендації місії. А це можливо лише за умови повного повернення ЗАЕС під контроль України. Оскільки лише ми здатні гарантувати виконання всіх складових безпеки експлуатації, і зацікавлені в цьому, на відміну від росіян», - наголосив міністр.

Очільник Міненерго нагадав, що генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі неодноразово наголошував, що місія агентства на окуповану іноземними військами станцію відбувається вперше в історії. «І, відповідно, існуючі стандарти і протоколи роботи МАГАТЕ обмежують їх в можливості робити висновки. То ж, потрібно оновити ці стандарти і протоколи якнайскоріше. Наявність оціночних висновків точно зняла б усі дискусії стосовно того, «хто винен і що робити», які майстерно розпалює російська пропаганда навіть під час засідання Радбезу», - підкреслив Герман Галущенко.

«Світові треба нарешті позбутися ілюзій, що місце в ООН і дорогий костюм представника може перетворити державу-терориста на договороздатну сторону. Вже сьогодні потрібно впроваджувати санкції за акти ядерного тероризму, прецедент яких створила росія. Світові санкції мають бути накладені на компанію «росатом», представники якої намагаються керувати роботою Запорізької АЕС, не маючи для цього ніяких прав і повноважень», - наголосив міністр.

Герман Галущенко підкреслив, що будь-яка спровокована росіянами аварія на ЗАЕС вплине на всю Європу.

«Дуже важливо, аби висновки місії та результати її подальшої роботи на ЗАЕС дійсно стали основою для майбутньої зміни міжнародного законодавства – щоб мати змогу ефективної протидії ядерному тероризму. Інакше українська ЗАЕС створить дуже небезпечний прецедент: нездатність світу приборкати державу, що поводить себе як терорист на захопленій атомній станції, може стати карт-бланшем для інших чинити так само. І тоді в світі не залишиться безпеки ні для кого», - резюмував міністр.