Перейти до основного вмісту

Герман Галущенко закликав країни-члени ООН докласти максимум зусиль, щоб зупинити агресивні атаки росії на критичну для ядерної безпеки інфраструктуру

02 грудня 2024, 18:29

Систематичні сплановані удари ворога по підстанціях, критичних для роботи атомного енергетичного комплексу, свідчать про те, що ризик ядерної аварії є надзвичайно високим і реальним.
 
Про це Міністр енергетики України Герман Галущенко сказав у своєму відеозверненні під час тематичного заходу ООН «Захист критичної енергетичної інфраструктури України від російських атак під час війни», ініційований Україною спільно з Литвою, Естонією, Данією, Норвегією, Францією і Польщею.
 
Герман Галущенко нагадав, що тільки цього року ворог здійснив уже 11 масованих атак на енергетичну інфраструктуру.
«Ці удари розпочалися з 22 березня, і майже щодня ми перебуваємо під обстрілами. Вони стають більш інтенсивними. Ворог використовує всі види озброєнь, включаючи балістичні ракети та касетні боєприпаси, щоб знищити нашу інфраструктуру. Наслідки цих атак дуже складні для енергосистеми, оскільки тільки цього року ми втратили до 9 ГВт генеруючих потужностей. Це еквівалентно споживанню енергії деяких європейських країн, наприклад Нідерландів», – сказав він.
 
Міністр додав, що в Україні до 60% електроенергії виробляється атомними електростанціями, і атаки на енергетичну інфраструктуру створюють ризик ядерної аварії.
«Цей ризик абсолютно реальний: ми вже зіткнулися з кількома дуже небезпечними ситуаціями через ці атаки. Зокрема, під час атаки 26 серпня відбулося аварійне відключення чотирьох атомних енергоблоків. Ви можете зрозуміти, що це один крок до сценарію, подібного до Фукусіми, і один крок до ядерної аварії», – повідомив очільник Міненерго.
 
Він нагадав, що після цієї атаки експерти МАГАТЕ відвідали українські підстанції, критичні для ядерної безпеки, і визнали, що такі удари є реальною загрозою ядерній безпеці для всього світу. Однак 17 і 28 листопада відбулись чергові удари по підстанціях, критичних для ядерної безпеки та роботи атомного енергетичного комплексу України, які ще більше ускладнили ситуацію.
«Усе це свідчить про те, що ризик ядерної аварії є надзвичайно високим і реальним. Саме тому я закликаю докласти всіх зусиль, щоб зупинити ці агресивні атаки росії на критичні підстанції, які забезпечують ядерну безпеку», – сказав Галущенко, додавши, що найближчим часом очікується черговий раунд місії експертів МАГАТЕ на ці об’єкти.
 
Міністр енергетики України підсумував, що ворожі атаки на енергетичну інфраструктуру повністю суперечать усім міжнародним нормам і конвенціям і не є бойовими діями, а є актом тероризму проти цивільного населення, оскільки головна мета цих атак – позбавити українців тепла, води та електропостачання. Тому дуже важливо не залишатися осторонь, особливо коли йдеться про ризик ядерної аварії.