Перейти до основного вмісту

Герман Галущенко: на шляху до майбутнього атомної енергетики стоїть величезна перепона – росія

28 вересня 2023, 20:39

Консолідація міжнародного співтовариства може відіграти ключову роль у протидії російській федерації, яка загрожує прогресу світової цивілізації в ядерній галузі і розвитку мирних атомних технологій.

На цьому наголосив міністр енергетики України Герман Галущенко під час виступу на Першій урядово-промисловій конференції Roadmaps to New, що триває у Парижі за ініціативою Агентства з ядерної енергії (NEA). 

Очільник Міненерго подякував державам-учасницям конференції за підтримку кандидатури України до складу Ради керуючих МАГАТЕ, що дозволить українській стороні доносити до світової громадськості інформацію про реальну ситуацію на ядерних об’єктах України в умовах російської військової агресії. 

Він підкреслив, що за останні десятиліття людство досягло величезних успіхів у підвищенні безпеки експлуатації атомної енергетики. 

«Ми винесли уроки з Чорнобиля та Фукусіми, аби не повторювати ці помилки у майбутньому. Ми посилили захист реакторів, поєднавши активний і пасивний підходи. Нові стандарти безпеки в атомній енергетиці, заходи безпеки та інновації, такі як малі модульні реактори, дозволяють нам відкрити нову сторінку в історії людства. Це ядерне відродження дозволяє цивілізації досягти кліматичної нейтральності та прискорити енергетичний перехід. «Зелений» перехід – це вже не мрія. Цього можна досягти за допомогою відновлюваних джерел енергії та підкріпити безпечною ядерною енергією», - наголосив міністр.

Водночас він зауважив, що на сьогодні найбільшими загрозами для розвитку галузі є не природні катаклізми чи техногенні недосконалості, а свідомі дії однієї з держав, що володіє ядерними технологіями, – росії.

Окупація рф найбільшої в Європі атомної електростанції – Запорізької АЕС, а також регулярні обстріли об’єктів енергетичної інфраструктури, які, зокрема, забезпечують живлення і атомних електростанцій, – це свідоме порушення визнаних міжнародною спільнотою правил ядерної і радіаційної безпеки. 

«На шляху до майбутнього атомної енергетики ми маємо величезну перепону, і її назва – росія. Це - країна, яка також має ядерне виробництво, яка претендує бути одним із ключових гравців на ринку. Але дії росії можуть покласти край відродженню атомної галузі, відштовхнути назад перспективи мирного атома. росія не повинна перемогти. Не тільки на полі битви проти України, але й у війні проти мирного атома. Ми разом повинні знайти способи, як зупинити їх дії, як покарати росію за те, що вони скоїли», - наголосив Герман Галущенко.

Він закликав держави-учасниці конференції доєднатися до ініціативи щодо створення міжнародної місії, яка оцінить стан ЗАЕС після деокупації і готовність станції до повернення в експлуатацію.

«Це випробування для нашого спільного майбутнього, бо навіть найменший інцидент на ЗАЕС, який, як я сподіваюся, ніколи не станеться, може драматично вплинути на розвиток атомної енергетики у світі. Без вирішення питань, як забезпечити гарантії дотримання правил ядерної безпеки і знаходження нових правил, як його дотримуватись у майбутньому, буде важко реалізувати плани розвитку атомної галузі на базі сучасних технологій», - зазначив міністр.

Він подякував міжнародним партнерам за підтримку українського енергосектору і готовність допомогти пройти і наступну зиму в режимі російських атак на об’єкти енергетичної інфраструктури. 

«Я переконаний, що всі разом ми переможемо у цій війні з росією. Ми більше не дозволимо росії маніпулювати цінами, тиснути на інші країни і стримувати наше майбутнє, наш «зелений» перехід. Вони атакують не тільки Україну і нашу енергосистему, вони атакують цілі «зеленого» переходу, і я впевнений, що всі разом ми виграємо цю війну», - резюмував Герман Галущенко.