Як повідомив міністр енергетики України Герман Галущенко, закріплені фінансові домовленості у сфері енергетики – на понад 1,2 млрд євро: це розвиток атомної генерації, гідроенергетики, проєкти з розвідки та видобутку нафти і газу, навчальні програми, механізми підтримки і розвитку відновлюваних джерел енергії тощо.
Підписано понад 30 угод і меморандумів із міжнародними партнерами, що посилюють енергобезпеку, пришвидшують відбудову та інтеграцію України до європейського енергоринку.
Було досягнуто важливих домовленостей стосовно посилення енергетичної безпеки та проходження наступного опалювального сезону в умовах війни, які не розголошуються з міркувань безпеки.
Зокрема, укладено меморандум з МАГАТЕ, яке виступить гарантом дотримання безпеки під час завершення будівництва додаткових блоків Хмельницької АЕС. Крім того, закріплено підтримку розвідки, видобутку та виробництва уранових ресурсів в Україні. Це посилить енергетичну незалежність України й дасть змогу використати вже наявні ресурси для розвитку власної генерації.
Важливим напрямом є диверсифікація ядерного палива. Україна домовилась про отримання ліцензії Westinghouse, яка дозволить використовувати конструкцію та технологію виробництва паливних збірок ВВЕР-1000. Також передбачено потенційне впровадження малих модульних реакторів Holtec.
Підтримуються проєкти розвитку газової інфраструктури, LNG-транспортування та дослідження можливостей для геотермальної енергетики і CCS-технологій. Відзначаються й конкретні кроки до декарбонізації – підготовка стратегії скорочення викидів і пілотні проєкти з переведення ТЕС на біомасу.
Започатковано масштабну ініціативу з ПРООН, спрямовану на «зелене» відновлення, трансформацію енергетичного сектору України та підтримку української енергетики, яка передбачає як оперативне реагування на поточну кризу, так і довгострокову модернізацію відповідно до національних пріоритетів.
Окремі меморандуми та угоди спрямовано на посилення міжнародної технічної та фінансової допомоги. Серед них – фінансування відновлення та модернізації низки ТЕЦ.
Підписано важливі угоди у сфері гідроенергетики, які сприятимуть посиленню стабільності та гнучкості енергосистеми України, можливостям швидко регулювати навантаження, а також збільшенню частки зеленої енергії. Зокрема, це домовленості з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ),Webuild (Італія) та Voith Hydro (Німеччина).
Анонсовано запуск механізмів зниження ризиків інвестицій у відновлювану енергетику, проєкти будівництва нових вітрових електростанцій і програми зеленого відновлення з акцентом на енергоефективність та скорочення викидів.
Значний фокус приділяється співпраці з провідними європейськими компаніями, такими як Terna, Siemens, Baker Hughes, Snam, що сприятиме підвищенню надійності, цифровізації та сталості української енергосистеми. Ці домовленості є запорукою того, що українська енергосистема стане більш гнучкою та стійкою до атак та зможе впевнено інтегруватися до європейського ринку.
Кожна з укладених угод відображає наше бачення трансформації, робить внесок у зміцнення енергетичної стійкості України та її інтеграцію в європейську енергетичну систему.
До Фонду підтримки енергетики URC 2025 країни-донори спрямують додатково понад 200 млн євро, які будуть використані для закупівлі обладнання та відновлення об'єктів критичної інфраструктури після ворожих ударів.
«Найкращий показник результату нашої співпраці – громадяни України, попри безпрецедентні масовані ворожі атаки, зі світлом та теплом», – наголосив міністр енергетики.
Герман Галущенко подякував всім партнерам за постійну підтримку, адже лише спільними зусиллями Україні вдається протистояти російському терору!