Міністр енергетики України Герман Галущенко провів двосторонню зустріч з європейським комісаром з питань енергетики Кадрі Сімсон. Сторони зустрілися у межах Міністерської зустрічі Міжнародного енергетичного агентства, що триває у Парижі.
Очільник Міненерго поінформував єврокомісара про посилення ворогом обстрілів енергетичних об’єктів за останні тижні. У цьому контексті сторони обговорили потреби енергосектору для відновлювальних робіт та посилення фізичного захисту енергооб’єктів.
Герман Галущенко подякував Єврокомісії за останній грант для Фонду підтримки енергетики України у розмірі 58 млн євро, 46,4 млн євро з яких уже надійшли на рахунок. Значну частину відповідного внеску буде спрямовано на закупівлю газових турбін для Оператора газотранспортної системи України.
«Ми дякуємо європейським партнерам за цю підтримку. Європейська комісія із загальною сумою гранту в 63 мільйони євро наразі є другим найбільшим спонсором Фонду, за кошти якого здійснюються закупівлі найпотрібнішого устаткування, яке допомагає зміцнювати стійкість енергосистеми», - зазначив Герман Галущенко.
Також міністр підкреслив важливе значення виділених Єврокомісією 10 млн євро гранту для відновлення критичної інфраструктури.
Сторони також обговорили питання забезпечення ядерної та радіаційної безпеки з огляду на складну ситуацію на окупованій росіянами Запорізькій АЕС. Міністр поінформував єврокомісара про загрози у зв’язку з недостатньою кількістю кваліфікованого персоналу на станції та завершенням термінів експлуатації ядерного палива в реакторах ЗАЕС.
Окрему увагу було приділено питанню інтеграції українських енергетичних ринків до європейських. Зокрема обговорювалися питання збільшення обсягів пропускної спроможності для експорту української електроенергії. Герман Галущенко висловив сподівання, що Єврокомісія підтримає Україну і сприятиме ухваленню відповідного рішення ENTSO-E.
Також на зустрічі обговорювалася співпраця у питаннях газового транзиту.
Кадрі Сімсон наголосила, що європейські країни працюють над заповненням своїх газових сховищ та диверсифікацією постачань. «Повернення до звичних відносин з Росією неможливе. ЄС не зацікавлений у продовженні контракту про транзит газу з росіянами. Ми готувалися до закінчення цього контракту протягом двох років, відколи почалися маніпуляції на газовому ринку, і у нас є альтернативні варіанти для забезпечення безпеки постачання. Наразі наш основний фокус - забезпечення максимальної підтримки України та якнайшвидша відмова від російського газу», - запевнила вона.