Перейти до основного вмісту

Енергетика майбутнього вимагатиме більшої частки відновлюваної енергії та більш широкого запровадження енергоефективних технологій - Ярослав Демченков

11 липня 2022, 12:50

7-8 липня в Австрії, відбулося засідання Постійної групи високого рівня Енергетичного Співтовариства і неформальне засідання Ради Міністрів Енергетичного Співтовариства за президентства України.

Засідання Постійної групи провів заступник міністра енергетики України з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков. У ході засідання обговорили цілі Енергоспівтовариства до 2030 року щодо енергоефективності, відновлюваних джерел енергії та скорочення викидів парникових газів, приділили увагу розробці нормативно-правової бази Співтовариства.

Однією з тем засідання за ініціативи України стало посилення санкцій проти російської федерації в енергетичній сфері. «Посилення санкцій особливо важливо у контексті підготовки до опалювального сезону, який цього року буде важким як для України, так і для всієї Європи», - наголосив Ярослав Демченков.

Неформальне засідання Ради Міністрів очолювали Ярослав Демченков та заступник Генерального директора Європейської Комісії (ENER) Мехтільд Версдорфер. У ході засідання обговорювалися питання посилення енергетичної безпеки європейського континенту в умовах війни росії проти України і енергетичного шантажу кремля, а також шляхи стабільного забезпечення енергоресурсами, інтеграцію енергетичних ринків.

Договірні сторони попередньо погодили амбітні цілі щодо енергоефективності, що передбачають обмеження на кількість кінцевого та первинного споживання енергії, стимули використання відновлюваних джерел енергії та скорочення викидів парникових газів до 2030 року, відповідно до зобов’язань досягти повної декарбонізації економік своїх держав до 2050 року. Цільові показники будуть офіційно ухвалені на Раді Міністрів Енергетичного Співтовариства в грудні 2022 року.

«Енергетична система майбутнього вимагатиме підвищення частки ВДЕ та більших амбіцій щодо енергоефективності. Це допоможе Європі зменшити залежність від російського викопного палива. Протягом десятиліть енергія служила зброєю російської зовнішньої політики і використовувалася в цілях шантажу і політичного тиску на Європу. Тож ми маємо мінімізувати можливості росії використовувати енергетику як важіль впливу на європейські держави, особливо цієї зими – у найуразливіший як для України, так і для Європи період», - наголосив Ярослав Демченков.

Він додав, що плани та цілі переходу від викопного палива на вуглецево-нейтральну енергію збігаються у Європи та України. «Спільні кліматичні цілі і плани підтверджують, що Україна і Європа доповнюють одна одну на шляху до чистого майбутнього», - зазначив заступник міністра.

Неофіційна Рада Міністрів також погодилася, що одним із найбільш економічно ефективних способів підтримки досягнення цілей декарбонізації є інтеграція регіональних ринків електроенергії. Це вимагатиме своєчасного ухвалення Регламенту з електроенергетики та мережевих кодексів і керівних принципів на грудневій Раді міністрів.

Під час обговорення питань безпеки енергопостачання та готовності до ризиків цієї зими Договірні сторони підтвердили свій намір терміново прийняти Регламент ЄС щодо зберігання газу у державах-учасницях Енергетичного співтовариства.