Масовані ракетні обстріли 29 грудня та пошкодження деяких об’єктів енергетичної інфраструктури погіршили електропостачання споживачів по всій країні. Енергетики продовжують активно працювати над відновленням стабільної роботи енергосистеми, безперервно виконуючи ремонтні роботи як на об‘єктах генерації, так і систем передачі та розподільних мереж.
«Основними проблемами на сьогодні залишається дефіцит виробництва електроенергії, особливо в ранкові та вечірні години, а також обмежена пропускна здатність високовольтних електричних мереж. Вона не дозволяє рівномірно розподіляти наявну електроенергію серед усіх операторів систем розподілу», - наголосив міністр енергетики Герман Галущенко.
За словами голови Держенергонагляду Руслана Слободяна, були випадки, коли навіть при наявності певних резервів генеруючої потужності у деяких областях, або при відновленні і включенні пошкодженого обладнання електростанцій, передати всю доступну генеруючу потужність виявлялось проблематичним.
«Обмежена пропускна здатність високовольтних електричних мереж не дозволяє рівномірно розподіляти наявну енергію серед усіх операторів систем розподілу на місцевому рівні. Адже споживач отримує електроенергію не лише від найближчої електростанції. І аварійна ситуація на виробничих потужностях, наприклад, десь на заході країни, зменшує кількість виробленої електроенергії, що відображається у вигляді обмежень електропостачання в інших регіонах», – підкреслив Руслан Слободян.
«Держенергонагляд продовжує здійснювати огляди пошкоджених об’єктів електромереж для формування запитів відповідного обладнання. Також здійснюються моніторинги проходження опалювального сезону, формування аварійних запасів обладнання та палива, виконання планів розчистки трас повітряних ліній електропередачі з метою надійного енергопостачання споживачів. Крім того, Держенергонагляд за участю НКРЕКП та СБУ перевіряє складання та виконання операторами систем розподілу графіків відключень електроенергії», – зазначив Руслан Слободян.
За результатами цих перевірок було виявлено 330 порушень з боку операторів систем розподілу. Найбільшу кількість порушень зафіксовано у ПрАТ «Волиньобленерго», ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі», АТ «ДТЕК Одеські електромережі».
Порушення зафіксовано у всіх без винятків регіонах країни. Водночас найменше порушень зафіксовано в АТ «Прикарпаттяобленерго», ПрАТ «Кіровоградобленерго» та ПАТ «Черкасиобленерго».
Виявлення порушень Держенергонаглядом вже дає позитивні результати.
Для прикладу, у Києві ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі» здійснено від’єднання великої кількості житлових будинків від енергооб’єктів, які здійснюють енергопостачання критичній інфраструктурі, із подальшим під’єднанням до електромереж без об’єктів такої інфраструктури та дотриманням графіків відключення електропостачання для цих будинків. Один із таких об’єктів – ЖБК «Арсеналець-31» по вул. Лісківська в м. Київ.
У Волинській області встановлено та вже усунуто порушення в частині складення ПрАТ «Волиньобленерго» графіків відключень вул. Сагайдачного, вул. Наливайка, вул. Ковельська в м. Володимир та с. Мирне Луцького району. Помешкання споживачів зазначених вулиць та села було включено у всі три черги графіків відключень з 00:00 по 24:00 год.
У м. Полтава зафіксовано переведення деякими споживачами навантаження на інші приєднання в залежності від черг графіків відключень з метою уникнення таких відключень. Це насамперед стосувалося гіпермаркетів та розважальних центрів («Метро», «Епіцентр», «Екватор»). Під час проведення перевірки АТ «Полтаваобленерго» провело коригування графіків відключень та віднесло зазначені об’єкти до однієї з черг із введенням для них графіків відключень.
У Київській області в окремих випадках споживачів згідно з графіками відключали на більш ніж 8 годин, зокрема, у с. Ревне Бориспільського району. На даний час ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» переглянуло графік відключень електричної енергії в області.
Коментуючи тему порушень прав споживачів електроенергії, голова Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та житлово-комунальних послуг Костянтин Ущаповський відмітив значне збільшення кількості звернень – скарг до Комісії щодо роботи операторів систем розподілу електроенергії та графіків відключень електроенергії на місцях. Якщо у листопаді таких звернень було 154, то у грудні - 541.
Найбільше звернень у грудні надійшло від споживачів:
• Київської області – 111 щодо роботи ПрАТ «ДТЕК «Київські регіональні електромережі»,
• м. Києва - 103 щодо роботи ПрАТ «ДТЕК «Київські електромережі»,
• Полтавської області – 87 щодо роботи АТ «Полтаваобленерго».
Найменше звернень (до 10) надійшло від споживачів Вінницької, Рівненської та Кіровоградської областей.
Комісією також було проведено перевірку «Чернівціобленерго», де були виявлені порушення щодо недотримання графіків погодинних відключень споживачів, а також недотримання вимог щодо інформування споживачів про відключення електропостачання.
«Зараз проводяться перевірки ще 8 операторів систем розподілу. Ми закликаємо керівництво всіх ОСР відповідально ставитись до своїх обов‘язків та дотримуватись вимог законодавства. За виявлені у ході перевірок порушення на ліцензіатів накладатимуться адміністративні стягнення», - зазначив голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський.
Енергетична інфраструктура поступово відновлюється, а перевірки операторів систем розподілу щодо дотримання графіків відключення електроенергії дають позитивні результати
30 грудня 2022, 14:50