Стабільність енергетичної системи можливо гарантувати лише за відсутності обстрілів енергетичних об’єктів – чітка позиція країн учасниць ЄС щодо неприпустимості обстрілів енергетики та щодо максимального відходу країн ЄС від російської молекули.
Про це заступник Міністра сказав під час виступу на засіданні групи високого рівня CESEC (Central and South Eastern Europe Energy Connectvity) у Будапешті, Угорщина.
«До повномасштабного вторгнення українська інфраструктура відігравала важливу роль, постачаючи електроенергію та газ міждержавними перетинами для потреб країн ЄС та здійснюючи транспортування між країнами Східної Європи в межах Бурштинського енергоострова. Спільні цілі енергетичного переходу передбачають значне збільшення споживання електроенергії. У ціні мегавата природний газ і електроенергія стають все більш пов’язаними, тому для стабільності вкрай необхідним є використання всієї доступної енергетичної інфраструктури», зазначив заступник міністра.
Під час засідання відмічалося, що попри постійні ворожі атаки на цивільну енергетичну інфраструктуру, які порушують безпеку всього регіону, зусилля України для забезпечення енергетичної безпеки свідчать про високий професіоналізм енергетиків і стійкість інфраструктури.
Микола Колісник також нагадав, що Україна володіє найбільшими ГТС і ПСГ, що є інтегрованими в європейську інфраструктуру та правове поле, і це є фундаментом для Енергетичного хабу як основи стабільності регіону.
На його думку, «Вертикальний коридор» є першим проєктом спільної взаємодії декількох операторів ГТС Європейського Союзу, що можуть ухвалити рішення щодо спільного транзитного продукту та збільшення незалежної молекули для регіону. «Цей проєкт має можливість стати успішним прикладом економічної ефективності, використовуючи наявні потужності», – додав він.
Наразі на полях CESEC підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо синхронізації вимог до якості газу в точках з’єднання в південно-східних та центральних регіонах Європи як крок до інтеграції інфраструктури. Підписантами стали ОГТС України, а також оператори ГТС Болгарії, Греції, Угорщини, Північної Македонії, Хорватії, Словенії, Румунії, Молдови та оператор інтерконектору Греція-Болгарія.
Окремо під час засідання було обговорено питання приєднання України до Union data base для поширення українського біометану на європейському ринку на заміну російської молекули. Попри війну, українські виробники готові експортувати біометан на європейські ринки для заміщення російського газу.
Крім того, Україна отримала підтвердження додаткового фінансування до Фонду підтримки енергетики від Австрії та Сербії.
Фонд підтримки енергетики - це той інструмент, який дає змогу оперативно забезпечувати потреби підприємств енергетичної сфери під час здійснення найбільшої ремонтної кампанії за часи незалежності.
Енергетична безпека України як запорука енергетичної стійкості регіону – Микола Колісник на CESEC
29 жовтня 2024, 20:25