Перейти до основного вмісту

Інформаційна довідка щодо забезпечення підприємствами ПЕК пожежної безпеки у осінньо-зимовий пожежонебезпечний період 2018-2019 років

Інформаційна довідка
щодо забезпечення підприємствами ПЕК пожежної безпеки
у осінньо-зимовий пожежонебезпечний період 2018-2019 років

З метою забезпечення виконання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, посилення протипожежного захисту та запобігання шкоди, яка може бути заподіяна внаслідок виникнення пожеж пожежа (руйнування, пошкодження виробничого обладнання тощо)   на підвідомчих об’єктах підприємств ПЕК Міністерством відповідно до покладених завдань розроблено та запропоновано до виконання комплекс заходів з підвищення рівня пожежної безпеки у осінньо-зимовий період.

На виконання зазначеного комплексу заходів, підприємствами ПЕК перед початком осінньо-зимового періоду проведено оперативні наради, на яких розглянуті питання забезпечення протипожежного захисту у холодну пору року, розроблені та затверджені відповідні заходи спрямовані на запобігання пожеж, безумовне дотримання вимог законодавчих та нормативних актів з питань пожежної безпеки, підтримання у належному стані систем виявлення та гасіння пожеж, первинних засобів пожежогасіння, засобів індивідуального захисту працівників, проведення підготовки персоналу до дій в умовах надзвичайних ситуацій і підвищення ефективності протипожежних тренувань.

Проведено позапланові інструктажі з працівниками, які зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, обслуговуючим персоналом електроустановок, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання.

 Також, спеціалістами служб пожежної безпеки підприємств ПЕК, членами добровільно-пожежної охорони, а також із залученням фахівців інших протипожежних формувань упродовж осінньо-зимового періоду проведено понад 7 тис. перевірок стану пожежної безпеки виробничих об’єктів, технічного стану системи виявлення й гасіння пожеж, засобів пожежогасіння, теплових мереж, резервних джерел електроживлення, технічного обслуговування пожежної техніки, вентиляції і кондиціювання повітря тощо.

У ході перевірок виявлено близько 9,2 тис. порушень вимог законодавчих та нормативно-правових актів, до дисциплінарної відповідальності притягалися виробний та інженерний персонал.

Під час проведення перевірок встановлено, що основні порушення здійснюються виробничим персоналом через недотримання вимог технологічного процесу,  недотримання на належному рівні трудової та виробничої дисципліни тощо. Зокрема, допускались випадки порушень щодо: своєчасного прибирання виробничих приміщень від горючих матеріалів та промасленого ганчір’я; експлуатації електрообладнання; утримання у належному стані зовнішніх джерел протипожежного водопостачання (своєчасного очищення кришок люків колодязів від льоду та снігу);  забезпечення належного утримання засобів пожежогасіння в умовах низьких температур; невідповідність протипожежним вимогам шляхів евакуації; освітлення місць розташування пожежних гідрантів тощо.

З метою відпрацювання тактичних прийомів, практичних навичок локалізації й гасіння пожеж в умовах низьких температур організовано та проведено понад 3 тис. об’єктових та цехових протипожежних тренувань, до яких залучалися понад 30 тис. працюючого персоналу, членів пожежної охорони та інших протипожежних формувань.

Відпрацювання навичок і постійне вдосконалення знань може дозволити адекватно і оперативно реагувати на виникнення (непередбачених) надзвичайних ситуацій і запобігати їх негативним наслідкам, максимально ефективно підготуватися до роботи в реальних умовах.

Упродовж осінньо-зимового періоду підприємствами ПЕК організовано та проведена відповідна роз’яснювальна робота серед населення за допомогою засобів масової інформації щодо запобігання виникненню пожеж та дотримання правил безпеки у разі знеструмлення населених пунктів та об’єктів життєзабезпечення через негоду, недопущення використання саморобних електронагрівальних приладів тощо. Видано понад 1,3 тис. статей у багатотиражних газетах, здійснено майже 860 виступів по об’єктовому та місцевому радіо, продемонстровано 970 сюжетів по місцевому телебаченню на протипожежну тематику.

Разом з цим за осінньо-зимовий період 2018-2019 років на підприємствах ПЕК виникло 9 пожеж, що на шість випадків менше ніж за аналогічний період 2017-2018 років (15 пожеж).

Зменшення випадків виникнення пожеж відбулося у наступних галузях ПЕК: в електроенергетичному комплексі мінус 3 випадки (всього 4 пожежі); в нафтогазовому комплексі мінус 2 випадки (всього 1 пожежа) та в атомно-промисловому комплексі мінус 1 випадок (всього 0 пожеж).

Виникнення випадків пожеж у вугільно-промисловому комплексі залишилось на тому самому рівні – всього 4 пожежі.

Основними причинами пожеж, як і в попередні роки, стають коротке замикання в електричних ланцюгах та електроустаткуванні, порушення технологічного процесу через перевантаження електричної мережі, використання для опалення приміщень нестандартного (саморобного) електронагрівального обладнання або ламп розжарювання тощо.

Випадки виникнення пожеж свідчать про те, що суб’єктами господарювання не на належному рівні розробляються заходи з пожежної безпеки, які не охоплюють усі аспекти, що можуть призвести до їх виникнення.

На підприємствах ПЕК запроваджено постійний моніторинг пожежонебезпечної ситуації.