Перейти до основного вмісту

Розвиток розподіленої генерації

Розбудова розподіленої генерації

Щоб енергосистема України була стійкішою в умовах постійних російських атак, Уряд стимулює розбудову розподіленої генерації -  системи виробництва і передачі електроенергії, яка налічує багато невеликих локальних енергообʼєктів, розташованих по всій Україні.  
У розподіленій генерації комбінуються різні джерела енергії: газопоршневі установки, газові турбіни, сонячні панелі та акумулятори, вітряки, когенерація. А головне – споживачі залучаються до виробництва енергії, встановлюють власні генерувальні установки.  

Завдання Уряду в розбудові розподіленої генерації - забезпечити людей та бізнес доступними фінансовими ресурсами для придбання енергетичного обладнання та максимально спростити процедури, пов’язані із будівництвом, введенням в експлуатацію та підключенням об’єктів генерації до мереж. 

Доступні програми фінансування

Уряд розширив дію програми “Доступні кредити 5-7-9” на придбання енергетичного обладнання, запровадив нові програми фінансової підтримки для домогосподарств, ОСББ, житлових кооперативів, бізнесу, встановив спеціальні умови для державних та комунальних підприємств.

Кредитування домогосподарств під 0%

Фінансова державна підтримка надається фізичним особам, які встановлюють у власних домогосподарствах генерувальні  установки, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел. Кожен, хто бажає купити сонячні, вітрові електростанції разом із системами накопичення електроенергії, може отримати безвідсотковий кредит - держава повністю компенсує відсоткову ставку. Термін кредитування — 10 років. Сума кредиту   — до 480 тисяч гривень.
Для отримання кредиту можна звернутись до АТ КБ «ПРИВАТБАНК», АТ «ОЩАДБАНК», АБ «УКРГАЗБАНК», АТ «СЕНС БАНК», АТ «КБ «ГЛОБУС». Кількість банків-партнерів програми збільшуватиметься, наразі над цим працює Фонд розвитку підприємництва.

 

кредити під 0

 

«Доступні кредити 5-7-9» для ОСББ та ЖБК

ОСББ та житлово-будівельні кооперативи можуть отримати кредит до 5 млн грн терміном до 5 років під 7 % річних. За ці кошти можна купити і встановити сонячні панелі, інвертори, системи зберігання електроенергії та інше допоміжне обладнання. Щоб скористатись програмою, треба подати заявку до одного із 46 банків, які співпрацюють з державою за програмою «Доступні кредити 5-7-9» та надати пакет необхідних документів, встановлених банком. 
Вже працюють над наданням таких кредитів АТ «ОЩАДБАНК», ПАТ «БАНК ВОСТОК», АТ КБ «ПРИВАТБАНК», АТ «СЕНС БАНК», АБ «УКРГАЗБАНК», АТ «КБ «ГЛОБУС», АТ «СКАЙ БАНК».

 

ОСББ та ЖК

 

Важливо! Кредитна програма для ОСББ та ЖБК може застосовуватись у комплексі із програмою «ГрінДІМ»

Програма «ГрінДІМ»

ОСББ або житловий кооператив купує обладнання сонячних електростанцій та/або теплових насосів, а держава повертає 70 % від вартості обладнання. Для участі у програмі необхідно звернутись до Фонду енергоефективності. 
За програмою можна отримати:
- до 1 млн грн на встановлення СЕС 
- до 2 млн грн на встановлення теплових насосів
- до 3 млн грн - якщо одночасно встановлюється СЕС і тепловий насос.

 

Грін дім

 

«Доступні кредити 5-7-9» для бізнесу

За кредитні кошти бізнес може придбати і встановити газотурбінні, газопоршневі та біогазові генерувальні установки. Максимальна сума кредиту становить до 150 млн гривень, а термін кредитування – до 10 років.
Для деокупованих і прифронтових територій Уряд запровадив покращені умови. Збільшено термін кредиту та ліміт, знижено відсоткову ставку. Компенсація відбувається до 1%   перші два роки, 5% -  з наступного року на інвестиційні цілі.

 

579 бізнес

 

Кредитування бізнесу на суму понад 150 млн

Можливості для тих підприємств, які хочуть інвестувати у власну генерацію суму  понад 150 млн грн. Така пропозиція доступна від 19 найбільших банків України, які надають пільгове кредитування проєктів з відновлення енергетичної інфраструктури. Сума кредитів залежно від сегменту може становити до 25 млн євро.  Термін кредиту становитиме до 5 - 7 років,  базова відсоткова ставка для кредитів у національній валюті в межах базового продукту: на перший рік — 13,5% річних або UIRD3M+0,5 %, починаючи з другого року — плаваюча, але не більше UIRD12M + 3%.

 

бізнес

 

Більше обладнання для невеликих об’єктів генерації

Для підготовки до опалювального сезону 2024 - 2025 років державним і комунальним підприємствам дозволено закуповувати обладнання для генерації енергії без проведення тендерів, але із додатковим запобіжником — вимогою щодо звітування в електронній системі Pozorro. 
Верховна Рада України скасувала ввізне мито та імпортне ПДВ на все енергетичне обладнання та  деталі для комплектування до нього.

Спрощення процедур 

Уряд оперативно спростив регуляцію будівництва,  підключення до газових, теплових та електромереж. Це допоможе громадам, бізнесу та побутовим споживачам у встановленні генеруючих установок. Відтепер це можна зробити швидко та з мінімальним пакетом документів. 

Будівництво та розміщення газопоршневих та газотурбінних установок

Скорочено перелік документів для будівництва та розміщення газопоршневих та газотурбінних установок, у тому числі - когенераційних. Будівництво генерації може проводитись паралельно з розробленням проєктної документації, а експлуатація може здійснюватися без сертифіката про прийняття в експлуатацію.  
Не потрібно отримувати:
- відповідну містобудівну документацію,
- містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки,
- звіт про результати експертизи проєктної документації на будівництво об’єктів,
- право на виконання будівельних робіт,
- оцінку впливу на довкілля.
           
Не потрібно використання Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, схем теплопостачання та відведення земельної ділянки.

Приєднання до електричних мереж

Кількість необхідних документів для приєднання до електричних мереж зменшено з 7-и до 2-х, а термін видачі та погодження технічних умов скорочено з 10-и до 2-х днів.

Приєднання до газорозподільних систем

Термін надання послуги приєднання до газорозподільних систем  зменшено з 3-х місяців до 1-го та зменшено кількість документів.

Приєднання до теплових мереж

З 10-и до 1-го дня скоротився і термін розгляду заяви про приєднання до теплових мереж, і термін надання проєкту договору на приєднання, зменшено кількість документів. 

Оперативне та достовірне інформування населення та бізнесу

Громадяни та бізнес можуть оперативно отримати відповіді на всі питання, пов'язані з енергетикою, звернувшись  на урядову «гарячу лінію» 15-49 «СТРУМ».
Консультації з енергетичних питань за номером 15-49 можна отримати безкоштовно і цілодобово:
- як посилити енергонезалежність своєї оселі або підприємства, 
- про державні фінансові програми підтримки для встановлення додаткових потужностей генерації електроенергії,
- інші поточні питання щодо ситуації в енергетиці.

Урядова «гаряча лінія» з питань енергетики - один із кроків Уряду, щоб допомогти бізнесу та населенню підготуватись до надважливого осінньо-зимового періоду.

 

струм

 

Якщо ви відчули зловживанням з боку операторів мереж щодо умов приєднання генерувальних установок, працює Гаряча лінія Держенергонагляду. За номером (044) 204 79 27 можна звернутись у разі виникнення труднощів зі спорудженням об’єктів розподіленої генерації.